Afgan vatandaşları Türkçe öğreniyor

14
Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü tarafından Afganistan uyruklu vatandaşlara yönelik 1. Kademe Türkçe Okuma-Yazma kursu açıldı.
HABER MERKEZİ
Halk Eğitimi Merkezi’nde 13 Ekim 2011 tarihinde başlayan ve 26 Aralık’ta sona erecek olan 120 saatlik 1. Kademe Türkçe Okuma-Yazma kursu 6 Afgan uyruklu vatandaşa Halk Eğitimi Merkezi Öğretmeni Binnur Kaplıca tarafından veriliyor.
Afganistan’da çıkan savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Türk vatandaşı olmak isteyen 6 Afgan uyruklu vatandaşın müracaatları üzerine açılan kurs sonrasında başarılı olan kursiyerler Okuma-Yazma sertifikasını almaya hak kazanacaklarını söyleyen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hayati Çapa, burada yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Okuma-Yazma bilmeyen vatandaşların merkeze başvuru yapmaları dahilinde Okuma-Yazma kursunu hemen açabiliyoruz. 12 kursiyer şartı aranmıyor. Arkadaşlarımıza bizim kurslarımıza katıldıkları için teşekkür ediyoruz. Okum-Yazma kurslarımıza katılarak en azından Türkçeyi daha kolay ve çabuk öğrenebilecek. Vatandaşımızın Merkezimize gelme imkanı yoksa Öğretmenlerimizi yaşadıkları yere gönderebilmekteyiz.
Kişi Okuma Yazma bilip, belgesi yoksa bu vatandaşlarımız için Sınav Komisyonlarımızın Yapacağı seviye tespit sınavıyla anında belgesini verebilmekteyiz.
120 saatlik 1.kademe Okuma-Yazma Kursunu tamamlayan bir kişi dilerse 180 saatlik 2.kademe kursunu tamamlayıp Açık İlköğretim Okuluna devam edebilir. Açık İlköğretimi bitiren kişinin istemesi halinde Açık Liseyi dışarıdan bitirebilir. Açık Liseyi bitirdikten sonra Üniversite sınavlarına girebilmektedir” dedi.
Fahime Muhibzade, kursun açılmasından dolayı bütün yetkililere teşekkür ederek, Türkçe Okuma-Yazmayı öğrenmenin gurur verici bir durum olduğunu söyledi.
Muhibzade; “Çok güzel, hocalarımız ayrıca çok iyi. Hiç bir şey bilmiyorduk. Şuanda kendimize güveniyoruz. Biz geldik okumak istedik ve hocalarımız bize yol açtılar” dedi.
Halk Eğitimi Merkezi Öğretmeni Binnur Kaplıca ise, okuma-yazmayı pratik yoldan şekillerle öğrettiğini belirterek;
“Okuma yazmayla birlikte harfleri öğretmeye çalışıyoruz. Şekillerle göstererek öğretmeye çalışıyoruz. Verdiğimiz her kelimenin Türkçe manasını veya eş anlamları üzerinde duruyoruz. Okuma yazmalarda metin yazmalarına ağırlık veriyoruz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here