Afet Bilgi Sistemi Kırklareli’de Uygulamaya geçiyor

10
T.C. Kırklareli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve yerli yazılım firması Netcad işbirliğinde hazırlanan Kırklareli İl Afet Bilgi Sistemi (İL-ABİS) Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği ile uygulamaya geçiyor.
HABER MERKEZİ
Trakya Kalkınma Ajansı 2012 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenen "Kırklareli İl Afet Bilgi Sistemi Altyapısı Oluşturulması" projesinin sözleşmesi imzalandı. Böylelikle, Kırklareli AFAD "akıllı harita" üzerinden Afet Bilgi Sistemi’ni devreye sokmuş olacak.
Kırklareli İl Afet Bilgi Sistemi’nde afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri "akıllı harita" üzerinde belirlenecek bir altyapı kurulacaktır.
Ayrıca, ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları; tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları; su vanaları, yangın hidratları; ilkyardım koordine merkezleri, hastaneler, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgilerin de haritada yer alması planlanmaktadır.
Kırklareli Afetlere Daha Hazırlıklı Olacak
Marmara depremi, Düzce depremi ve son olarak meydana gelen Van depremi bizlere afetlere hiç de hazırlıklı olmadığımızı ve afet acil yardım planlarımızın yeterli olmadığını öğretti. Yaşanan can ve mal kayıplarından sonra Afet Planlamasının afetler olmadan önce yapılması gerekliliği ortaya kondu.
Afetlere yaklaşım stratejilerinin değişmesi ile birlikte;
* Devletin tüm güç kaynaklarını afetten önce planlamak,
* Afet anında bu güç kaynaklarından hızlı ve etkili şekilde faydalanıp afet bölgesine en hızlı ulaşım koşullarını organize etmeyi planlamak,
* Afetzede vatandaşlara en  etkili  ilk yardım ve acil  yardım  hizmetlerini ulaştırmayı planlayan acil yardım teşkilatlarının süreçlerini hızlandırmak,
zorunluluğu AFAD’larda  (İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri) ABİS "Afet Bilgi Sistemi" kurulmasını elzem konulardan biri haline getirdi. Gerçekleştirilecek proje ile Kırklareli tüm planlamalarını yapacak bir altyapıya sahip olacak. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.