A’dan Z’ye Vize’li tanıtım

24
Hollanda da  15 yıldır yayın yapan ve tüm dünyadan dinlenen  Radyo Deniz ve Deniz TV’nin 15 Eylül akşamı Canlı Yayın konuğu Hollanda’nın tanınmış ve sevilen simalarından Vizeli……
HABER MERKEZİ
Hollanda da  15 yıldır yayın yapan ve tüm dünyadan dinlenen  Radyo Deniz ve Deniz TV’nin 15 Eylül akşamı Canlı Yayın konuğu Hollanda’nın tanınmış ve sevilen simalarından Vizeli Bülent Türker idi. Ünlü sunucu ve top model Gamze Barutcu’nun sunduğu programa konuk olan Vizeli Bülent Türker 2 saat boyunca Kırklareli’nin Vize İlçesini tüm dünyaya tanıttı.
Program Vize’nin tarihi, ulaşımı, kültürü, gelenek ve görenekleri paylaşılarak sunucu Gamze Barutçu tarafından başladı.
Program süresince Kırklareli’nin Vize İlçesi Bülent Türker tarafından soru-cevap şeklinde muhteşem bir şekilde tanıtıldı.
* “Ulaşım çok kolay”
 Bülent Türker Vize’yi görmek isteyenler için yol haritası çizerek her ulaşımın çok rahat ve kolay olduğunu dile getirdi.
Türker; “ Vize;  ıhlamuru, peyniri, köftesi, eti. Organik ürünleri, tarhanası denizi, balık ve mantarı ile Türkiye’deki, 9 sakin kasabadan biridir. “ dedikten sonra Vize’nin isminin nerden geldiğinden başlayarak ayrıntılı bir şekilde tarihinden bahsetti.
Ünlü sunucu zaman zaman Vize’nin türkülerini yayınlayarak programa renk kattı.  
*“Müzikte genç yetenekler ümit vaat ediyor”
Vizede müzik dalında genç yetenekler olduğuna değinen Türker, bunlardan Tek Yumruk Raca’nın bir örnek teşkil ettiğini vurguladı. Genç yetenek Tek Yumruk Raca’dan parçalar dinletilen program keyifli bir hale geldi. 
*Kültür Vize’si
Daha sonra Vize’nin bilinmeyen kahramanları, sanatçıları, ünlüleri, şair ve yazarları, karikatür sanatçıları, profesörleri, diplomatları, büyükelçilerini sunum ve videolarla tanıtıldığı program seyircilerin telefonla katılımıyla devam etti.
*Vize belediyesi projeleri dünya’ya duyuruldu.
Bülent Türker Vize Belediyesi’nin projeleri hakkında bilgiler vererek yapılan belediye Başkanın yapmış olduğu icraatlardan bahsetti.
Programa 6,5 dakikalık “Sakin Şehir Vize Filmi tanımı ile devam etti.
 Program boyunca Vize’nin tarihini, kültürünü A’dan Z’ye tüm ayrıntılarıyla anlatan Bülent Türker’in konuşması sırasında vizenin gönüllü fotoğraf sanatçıları  Bedri Yılmaz Doğu, Orkun Özalp ve Bülent Türker’in fotoğraf kareleri  ekranlara yansıdı. Bülent Türker fotoğraflara gelen büyük beğeniler dolayısıyla ileriki zamanlarda Vize için bir fotoğraf sergisi açmayı düşündüğünü vizenin gerçek değerinin bilinmesi gerektiğini dile getirdi.
*Hollanda da ise 4 tane sakin şehir bulunmaktadır.
Sakin Şehir unvanının çok zor elde edildiğini dile getiren Türker; “Bunun için küçük ve yaşanabilir olmalı, şehrin dokusunu değiştirmemek, doğayı korumak gibi birçok özellikler istemektedir vize bu görevlerini yapmış ve hak etmiştir. Hava gürültü ışık, doğa ve temizliğini kuruyarak vize bu unvanı almıştır.” diyerek bu yolda emeği geçenlere teşekkür etti.
Program Vize Türküsü ile son buldu.  (Derya Atkoşan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here