Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanlığı Seçim Sonuçları’na itiraz etti

15

Kılavuz; “Vatandaş iradesinin sandığa sağlıklı bir şekilde yansıması için itiraz ettik”

* Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde oy pusulalarında ciddi anlamda yanlışlıkların yapıldığı gerekçesi ile Kırklareli İlçe Seçim Kurulu’na İtiraz Dilekçesi verildi. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde itiraz dilekçesinin görüşüldüğü ve bugün saat 17.00’ye kadar gerekli kararın açıklanacağı edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

HABER MERKEZİ
30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde kullanılan oy pusulalarında ciddi anlamda yanlışlıkların yapıldığı gerekçesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından 01 Nisan 2014 Salı günü saat 14.15 sıralarında Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na İtiraz Dilekçesi verildi.
* Kılavuz; “Oy pusulalarında ciddi anlamda yanlışlıklar olduğunu tespit ettik”
AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı ve parti yöneticileri Kırklareli Adliyesi’ne gelerek Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu’na giderek burada İtiraz Dilekçesi’ni yetkililere teslim ettiler.
İtiraz Dilekçesi’nin tesliminden sonra Adliye Binası önünde açıklamada bulunan AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, vatandaş iradesinin sandığa sağlıklı bir şekilde yansıması ve demokrasinin en önemli gereği olan Milli İradenin hakim kılınması için böyle bir itirazda bulunduklarını belirterek şunları kaydetti:
“30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri ile ilgili olarak bugün almış olduğumuz karar doğrultusunda seçim sonuçlarına itirazda bulunduk. İtiraz gerekçesi olarakta yapmış olduğumuz inceleme ve araştırma neticesinde oy pusulalarında ciddi anlamda yanlışlıklar yapıldığını, Kırklareli Siyasi Tarihi’nde olmadığı kadar 2300-2400 civarında geçersiz oy kabul edildiğini ve bununda yaklaşık olarak tüm kullanılan oyların %5’ine tekabül ettiğini, yine aynı şekilde bu oyların yeniden değerlendirilmesi durumunda seçim sonucunun ilimizde değişme ihtimalinin bulunduğunu tespit ederek bu şekilde, gerek geçersiz olan oylara, gerekse mevcut bulunan geçerli olarak kabul edilen oyların yeniden sayımı noktasında olmak üzere 2 ayrı konuda itirazda bulunduk.
Yasal süresi içerisinde de itirazı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na teslim ettik inşallah en kısa zamanda itirazımız değerlendirilerek seçimde, özellikle il merkezinde akılda kalan soruların bir an önce giderilmesi konusunda bir katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz onun için haklılığımız konusunda biz müsterihiz. Ciddi anlamda birleştirme tutanaklarında karalamalar söz konusu, hesaplama hataları söz konusu, geçersiz oyların değerlendirmesi de, bazı mahallerde sandıklarda geçerli olarak kabul edilen oy kullanma şekli bazı sandıklarda geçersiz olarakta kabul edilmiş, bu şekilde aynı il merkezinde farklı iki uygulama söz konusu olacak biz vatandaşımızın buradaki kullanılan oylarda kimin hangi siyasi partinin oyu çıkarsa çıksın önemli olan vatandaş iradesinin sandığa sağlıklı bir şekilde yansıması ve demokrasinin en önemli gereği olan Milli İradenin hakim kılınması. İlimiz için hayırlı olur inşallah.” (Savaş Eskici-Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here