“Açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır”

15
Kırklareli merkez ilçe İstasyon Caddesi üzerine Kırklareli Belediyesi tarafından Atatürk Posterleri’nin yerleştirileceği kaidelerin yapımının Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın emniyet güçlerine verdiği talimat ile engellendiği iddia edilmişti. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe İstasyon Caddesi üzerine Kırklareli Belediyesi tarafından Atatürk Posterleri’nin yerleştirileceği kaidelerin yapımının Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın emniyet güçlerine verdiği talimat ile engellendiği iddia edilmişti. 
Gündeme getirilen bu iddia ile ilgili olarak Kırklareli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından basın yoluyla kamuoyu ve sosyal medyada yapılan açıklamada, ilimiz İstasyon Caddesi üzerine Atatürk Resimleri ve Atatürk Panoları asılmak istendiği ancak Valiliğimiz tarafından Polis marifetiyle bu düzenlemenin engellendiği iddia edilmektedir.
Kırklareli Belediye Başkanlığının kamuoyuna yapmış olduğu açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. İşin doğrusu Belediye tarafından kamuoyundan gizlenen Belediye Meclisi tarafından alınan kararla İstasyon Caddesi üzerine baştan başa ticari amaçlı tek tip satış noktalan yapılmak istenmesidir.
Kırklareli ili Merkez İlçe İstasyon Caddesi, halkımızın yoğun ilgi gösterdiği, günün her saatinde yürüyüş yaptığı, kamunun ortak kullanımında bulunan ve trafiğe kapalı yol konumundadır. Yol üzerinde Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullar bulunmaktadır.
Cadde üzerinde bu şekilde ticaret amaçlı oluşturulacak yapılar halkın caddeyi bütün genişliği ile kullanmasına engel olacaktır. Belediyece birkaç kişinin ticari faaliyetten elde edeceği kar uğruna caddenin bütünlüğü bozularak kamunun çıkarlarına aykırı hareket edilmektedir. Buradan Belediyece özel çıkarların kamusal çıkarların üstün tutulduğu ortaya çıkmaktadır.
Kamu malı statüsünde bulunan ve kamunun ortak kullanımına tahsisli araç trafiğine kapalı yolda Kırklareli Belediye Başkanlığının 01.07.2014 tarih ve 133 nolu kararı ile tek tip satış noktaları yapılmak suretiyle halkın ortak kullanımına kısıtlama getirileceği gibi kamusal yararın satış tezgahı kurmak suretiyle bireyselleştirileceği sonucu çıkmaktadır.
Ayrıca söz konusu alan okulların yoğunlukta olduğu alandır, cadde ortasında sürekli olarak tezgâhların bulundurulması okul başladığında öğrenciler ve küçük yaştaki çocuklar bakımından olumsuzluklara yol açacaktır. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumamızın zorlaştığı günümüzde liseye ve ilkokula yakın bu tür yerlerin olması kendilerine bağımlılık yapıcı madde satmak isteyen kötü niyetli kişilerin işlerini kolaylaştıracaktır. Kontrol edilmek istense de okulların çıkış kapılarının önüne gelecek şekilde yapılacak olan büfelerin bulunması kontrolü zorlaştıracaktır. Kırklareli Belediyesince söz konusu faaliyete başlanmadan evvel tüm bu hususların gözden kaçırılmış olduğu anlaşılmaktadır.
Kırklareli, kamuoyunun bildiği gibi bayramlarda ve özel günlerde başta İstasyon Caddesi olmak üzere Valilik tarafından yaptırılan bayrak ve flama takılmasına müsait aydınlatma direkleri boydan boya Valiliğimizce Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri ile donatılmaktadır.
Konu ekte sunduğumuz Belediye Meclis Kararı ve ilgili resimlerden anlaşılacağı gibi mesele Atatürk Poster ve Resimleri değil, kamuoyundan özellikle gizlenen ticari amaçlı tek tip satış noktalarının (büfe) yapılmasıdır ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here