600 YILLIK TARİHİN AYAK İZLERİ

11
HÜRDÜŞÜNCE
(OKTAY CEYLAN)
Hızırbey Efendi Külliyesi kapsamında yer alana tarihi Arasta’nın çarşı tarafına;
Ne idüğü belirsiz kişi veya kişilerce yazı yazılmıştı. Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak bu müessif olayı iki sefer fotoğrafla manşetten verip yetkililerle ve Kırklareli halkınla Tarihi Hızırbey Külliyesi’nin zarif görüntüsüne hiç uymayan bu çirkinliği paylaşmıştık.
Böyle bir çirkinliğin yetkililer tarafından hala görünmemesi kimse kusura bakmasın büyük bir hoşgörüsüzlüktür. Tarihi Külliye’ye karşı bir duyarsızlıktır.
— Böyle bir eseri Başka bir memlekette olsa baş tacı yaparlar.
— Tarihi Külliye yaz-boz tahtası mı oldu?
— Lütfen bana birisi çıkıp söylesin 600 küsur yıllık Hızırbey Külliyesi’ne dolayısıyla tarihimize nasıl sahip çıkmak gerekiyor?
— Bu çirkin görüntünün yetkililerce ortadan kaldırılmamasının asıl sebebi ne? Bunu vatandaş olarak çok merak ediyorum. İnatla da soruyorum.
Mekânı cennet olsun, Mimar Sinan Süleymaniye Külliyesi’ni inşa ederken, içeride yanan kandillerden çıkacak islerin, zamanla kubbesini karartmasını önlemek için tedbirler almış.
Biz ne yapmışız 600 küsur senelik külliyeyi yaz-boz tahtasına çevirmişiz. Kimseden de çıt yok. Birde bu çirkinliği oturmuş seyrediyoruz.
Arasta’nın dışı beni yakıyor, içi de beni yakıyor.
Yahu Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğü bayağı para harcadı Tarihi Arastamıza. Açıldığı gün ve günün fotoğrafları ortada. Bizim arasta esnafımızda da tarihimize vurgum duymazlıklar hâkim.
Gidin görün ilk açılan durumu ile bugünkü durumu arasında dünya kadar fark var. Her taraf felfecil durumda. Dışı tarihi içi Çarşamba pazarı. Hiçbir düzen itina mevcut değil tarihi Arastamız içerisinde.
Ahilik kültürü haftasını yaşıyoruz. Kültürümüz 100-150 seneden beri belli ki girememiş tarihi arastamız içerisine. Ahilik kültürü çelenk koymalarla, konuşmalarla olmuyor velhasıl onu yaşamak ve yaşatmak gerekiyor. Ben bu inancı taşıyorum.
Tarihi külliyemize yapılan bu alçakça saldırıyı 25 gündür oturup seyretmeye cesaretini nerden ve kimden alıyorsunuz?
20 ağustos 2011 tarihli makalemde 1844 yılında hacı Süleyman Bey tarafından yaptırılan çirkinlikler hala ortada öylece duruyor.
Kırklareli halkına yapılan hizmetleri kutsal bir iş gibi görmelerini arzuladığım siyasi parti başkanlarının, sivil toplum örgütlerinin, derneklerin, Hızırbey’in eserlerine yapılan, bu saygısızlığı görmemezlikten gelmelerini esefle karşılıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.