54 Yıl aradan sonra Kırklareli

10

 

Kırklareli 54 yılda nereden nereye gelmiş

* 1956 yılında çekilen fotoğrafla 54 yıl aradan sonra, 2010 yılında, aynı açı ve aynı noktadan çekilen panoramik fotoğraf, tarih tünelinden sürükleyip geçmişten günümüze Kırklareli’ndeki değişimi sergileyerek, Kırklarelileri geçmişine taşıdı.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi tarafından bu yıl gerçekleştirilen 20. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali etkinlikleri kapsamında Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (KIFSAD) Kurucu Üyeleri Özgür Tiran, Sedat Yılmaz ve Taner Sızanlı tarafından Trakya’nın ilk Panorama Fotoğraf Sergisi açılmıştı.

Bu fotoğraf sergisinde en dikkati çeken fotoğraf aynı açıdan 54 yıl ara ile çekilmiş Kırklareli’nin bir bölümünü gösteren panoramik fotoğraf oldu. İlki 1956 yılında 7 parça halinde Toprak Mahsulleri Ofisi siloları üzerinden bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş.

Bu 7 ayrı parçayı birleştiren KIFSAD Kurucu Üyesi ve aynı zamanda Kırklareli Valilik Fotoğrafçısı Özgür Tiran, 54 yıl aradan sonra aynı kareyi, aynı açı ve aynı noktadan çekerek Kırklareli’ndeki değişimi gözler önüne serdi.

Panoramik fotoğrafta, Kırklareli merkez ilçenin en eski ve ilk yerleşim yeri olan Yayla Mahallesi, Vilayet Meydanı, İstasyon Caddesi, Atatürk Stadı ve Tren Garı’nın 54 yıl evvelki hali ile şimdiki hali gözler önüne seriliyor. Fotoğrafta Kırklareli’nin yapılaşma konusunda yaşadığı büyük değişim bariz olarak gözlenebiliyor. 54 yıl evvelsi merkez ilçede 2 katlı bina sayısı ellerin parmakları kadar sayılacak kadar az iken, bugün aynı açıdan baktığımızda en aşağı 4-5 katlı binalar her tarafı sarmış bulunuyor.

Fotoğraflarda yer alan en önemli ayrıntı ise 1956 yılında Tren Garı’nın alt kısmında kalan bölge şimdiki İstasyon Mahallesi mevkii tamamen arazilerle ve ağaçlarla kaplı iken şimdi bu ağaçların yerinde beton binalar kat kat yükselmiş durumda bulunuyor.
Özellikle şu anda merkez ilçenin en işlek gezi yeri olan İstasyon Caddesi 54 yıl evvel daracık bir yol iken şimdilerde rahatlıkla gezilebilecek bir duruma gelmiş. Ayrıca Kırklareli ile Edirne arasındaki yol, bundan 54 yıl evvel patika görünümünde iken şimdilerde bu yol rahatlıkla gidilebilecek asfalt kaplama bir yol haline gelmiş durumda bulunuyor.  (s)
 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here