50 yıllık içme suyu projesini hayata geçiriyor.

9
* Tekirdağ’ın Hayrabolu Belediye Başkanlığı 50 bin nüfusa yetecek, 50 yıllık içme suyu projesini hayata geçiriyor.


HABER MERKEZİ
Tekirdağ’ın Hayrabolu Belediye Başkanı Hasan İrtem yaptığı açıklamada, şehir içme suyu şebekesinin komple alt yapısının yenilemeye başladıklarını belirterek; “1964 yılında zamanın Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aydın döneminde yapılmış şehir içme suyu şebekesi, dönemin teknolojisine göre bütün şehirlerde olduğu gibi asbestli borular ile yapılmıştır. Yaptığımız projeyle biz Hayrabolu şehir içme suyu alt yapı borularının 50 bin nüfusun ihtiyacı karşılayacak ve 50 yıllık su ihtiyacına cevap verecek şekilde alt yapıyı yenileyeceğiz.” Şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı İrtem, ilçenin  su ihtiyacının yıllardan beri Tekirdağ yolu güzergâhının sağ tarafında bulunan ovalar mevkiinden değişik dönemlerde açılan derin su içme kuyularından sağlandığını ifade ederek;” Ovalar mevkiindeki kuyulardan çıkarılan
İçme suyu pompalar yardımıyla Hacılar Köprüsünün şehir tarafında 1315 metre uzaklıktaki 500 m3/tonluk birinci aktarma deposuna, buradan 2500 metre uzaklıkta İlyas mahallesi Jandarma Bölük Komutanlığının yanında bulunan 750 m3/tonluk ikinci depoya aktarılan suyumuz, buradan da Uzunköprü Caddesi güzergâhında Hayrabolu’nun en yüksek noktasına geçen dönemde yapılmış 1165 metre m3/tonluk üçüncü yeni su deposuna aktarılarak şehre içme suyu veriyoruz. Bu uzunluk toplamda 5000 metreyi buluyor. Suyumuz doğal eğilim ile şehre ulaştırılıyor. Suyun abonelere ulaştırılması sırasında mesafenin de uzunluğundan su kaçakları, hijyen olmayan sorunlar da beraberinde getiriyordu. Öncelikle içme suyunun abonelere ulaştırılması sırasında izlenen uzunca mesafe elektrik faturalarımızın da yüksek gelmesine neden oluyordu. Şehre götürdüğümüz suyun elektrik masrafı ise aylık 45 bin TL’yi buluyor. Yeni sistemde elektrik sarfiyatımız % 30’lara düşerek 15 bin TL olması öngörülmektedir” dedi.
Belediye Başkanı Hasan İrtem, Belediye yönetimi  olarak yeni su deposu çevresine su kuyusu açma fikrinin bu zamana kadar hiçbir yönetimin düşünmediğini, akıllarından dahi geçiremediklerini belirterek;
“Bu bölgede açtığımız su kuyuları için Edirne DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri, diğer ilgili birimlerinde görüşleri alınarak 3 yeni su kuyusu açtıklarını, her kuyuda yaklaşık olarak 340 metre derinlikte suya ulaştıklarını belirterek;” 3 yeni su kuyumuzun verimlilikleri 70 litre /saniyedir. Gerekli görüldüğü takdirde su tüketimine paralel olarak bu bölgede yeni su kuyuları da açabilecek rezervi vardır. Ancak en önemlisi ilçemize uzun ve su kaçaklarına zemin hazırlayan eski sistem yerine, suyun hijyenliğini de düşündüğünüzde, yaptığımız dev proje ile nüfusunun 50 bin olacağı düşünülerek, 50 yıl yetebilecek suya ilçemizi kavuşturacağımız için mutluyuz. Bizim için vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden önemlidir. Proje tamamlandığında musluklardan sağlıklı ve hijyen akacak olan su rahatlıkla içilebilir nitelikte olacaktır” dedi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here