4 kişiye tek elma

12
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde meyve üreticileri tarafından yetiştirilen Golden Ekşi Elma’nın bir tanesi 614.7 Gr. geldi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde meyve üreticileri tarafından yetiştirilen Golden Ekşi Elma’nın bir tanesi 614.7 Gr. geldi.
Üretici Hasan Koca tarafından getirilen elma Demirköy sarrafının hassas tartısında tartıldığında Yarım Kg.’dan fazla gelince vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Normalde orta boy 1 elmanın ağırlığı 100 gram civarında olmasına alışık olan gözler büyük elmayı görünce; “Aile boyu bu elmayı tek başına tüketmek zor” dediler. Üreticinin getirdiği büyük elmalardan biri dilimlenerek 4 kişi tarafından tüketildi.
* “Geçen yıl 1 tanesi 800 Gram geldi”
Bu cins elmanın Golden Ekşi Elma olduğunu belirten çiftçi Fettah Ali Buğut; “Demirköy’de olması gerektiğinden iri olarak yetişen bu türün geçen yıl 1 tanesinin 800 Gram’dan fazla olduğunu da gördük. Onlara göre bunun gramı az bile. Bu boyuttaki elmanın ilgi çekmesi normaldir. Tüm bölgelerde yetişebilen bu elma çeşidini Eylül Ayı’nın ortalarında hasat ediyoruz. Toplandıktan sonra uzun süre dayanabilen bir cinstir. Hafif ekşimsidir. C, B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A (Keroten ) ve E Vitamini deposudur. Kan Şekeri’ni dengelediği söyleniyor. Elmayı yetiştirirken hiçbir sentetik gübre ve ilaç kullanmıyoruz. Tamamen dalında doğal olarak yetişiyor. İnsanlar güvenle yiyebilirler” dedi. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here