“3 Ekim Türk Dünyası Gününüz kutlu olsun”

15
Lüleburgaz Türk Ocağı Şube Başkanı Av. İbrahim Güleryüz “3 Ekim Türk Dünyası Günü” dolayısıylayaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Lüleburgaz Türk Ocağı Şube Başkanı Av. İbrahim Güleryüz “3 Ekim Türk Dünyası Günü” dolayısıylayaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“ İlki, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın girişimleriyle 1992?de Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi’nin 9.’sunda imzalanan (3 Ekim 2009) Nahçıvan Antlaşması ile kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi veya kısaca Türk Konseyi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında kurulmuş olan uluslararası bir örgüttür. Örgütün, Nahçıvan Anlaşması’nın 2. Maddesinde ortaya konulan temel amaç ve görevleri şunlardır:
– Taraflar arasında karşılıklı güvenin güçlendirilmesi;
– Bölge ve bölge dışında barışın korunması;
– Dış politika konularında ortak tutumlar benimsenmesi;
– Uluslararası terörizm, ayrılıkçılık, aşırılık ve sınır ötesi suçlarla mücadele için eylemlerin koordine edilmesi;
– Ortak amaçlarla ilgili her alanda etkili bölgesel ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi;
– Ticaret ve yatırım için uygun koşulların yaratılması;
– Kapsamlı ve dengeli bir ekonomik büyüme, sosyal ve kültürel gelişimin amaçlanması;
– Hukukun üstünlüğünün sağlanması, iyi yönetim ve insan haklarının korunması konularının tartışılması;
– Bilim, teknoloji, eğitim ve kültür alanlarında etkileşimin genişletilmesi;
– Kitle iletişim araçlarıyla etkileşimin ve daha yoğun bir iletişimin teşvik edilmesi;
– Hukuki konularda bilgi değişimi ve adli işbirliğinin teşvik edilmesi.
15-16 Eylül 2010?da İstanbul’da yapılan 10. Zirvede Nahçıvan Antlaşması’nın imzalandığı 3 Ekim gününün her yıl “Türk Dünyası Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Türksoy, Türk Ocakları,, H. A. Yesevi Üniversitesi, Türk Dünyası Hukukçular Birliği, Azerbaycan Muasır İnkişaf Cemiyeti, TRT Avaz, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrasya Yazarlar Birliği, Türk Dünyası Müzik Topluluğu, TİKA, Stratejik Düşünce Enstitüsü, Türkiye Adalet Akademisi, TOBB ETÜ AVAR ve Türk İşbirliği Konseyi gibi kuruluşlar aşağıdaki amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapmaktadırlar.
– Soydaş ülkeler arasında kültürel, sanatsal, sosyo–ekonomik ilişkileri geliştirmek ve sağlamlaştırmak
– Türk Dili’ni mümkün olduğu ölçüde geliştirip kullanımını yaygınlaştırmak
– Türk dilinin konuşulduğu ülkeler başta olmak üzere ihtiyacı olan ülkelere destek sağlamak ve acil problemlerine çözüm yolları araştırıp uygulamaya çalışmak (özellikle TİKA).
Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak dünya üzerinde bulunan bütün Türk Toplulukları ve Türk Devletleri ile sıkı ilişkiler kurulmalı dünyanın dört bir yanında bulunan Türklerin sorunları ve çözüm yolları tespit edilmelidir. Türk Devletleri olarak uluslararası sorunlarda birlikte hareket edilmeli, Avrupa Birliğine benzer ekonomik ve siyasal birlikler kurulmalı bu şekilde güç birliği oluşturulmalıdır. Dünyanın neresinde olursa olsun bütün Türklerin 3 Ekim Türk Dünyası Günü’nü kutlar saygılar sunarım.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.