3 ayda 124 kişi okuma-yazma öğrendi

7
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ilimizde okuma-yazma
bilmeyen vatandaşlar için verdiği kursları tüm hızı ile sürdürüyor.

3 ayda 124 kişi okuma-yazma öğrendi
HABER MERKEZİ

Bu kapsamda 16 Aralık 2010 Perşembe günü 1. ve 2. kademe okuma-yazma seviye tespit sınavları yapıldı. İlk olarak saat 10.30’da yapılan 1. kademe okuma-yazma seviye tespit sınavına 8 kişi, saat 13.30’da yapılan 2. kademe okuma-yazma seviye tespit sınavına ise 14 kişi katıldı. Okuma-yazma kursları ile ilgili bir açıklama yapan Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Hayati Çapa, 2009-2010 Öğretim yılında açılan 57 Okuma-Yazma Kursu ile 483 kursiyere okur-yazarlık belgesi verildiğini, 2010-2011 öğretim yılında ise 11 Eylül 2010 tarihinden itibaren 124 kursiyerin kurslara katılarak okur-yazar belgesi aldığını söyledi.
Müdür Çapa konu ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında şunları kaydetti;
“68 kursiyerin katıldığı okuma-yazma 1. ve 2. kademe kursları halen devam etmektedir. Okuma-yazma bilmeyen tek bir vatandaşın başvurusuyla bile okuma yazma kursu açıyoruz. Okuma-yazama bilmeyen vatandaşlara 90 saatlik verilen kurs sonrası 1. kademe okuma yazma belgesi verilirken, 180 saatlik verilen kurs sonunda ise 2. kademe okuma-yazma belgesi veriliyor. Bu kursların ikiside halen devam ediyor. Okuma-yazma bilip fakat belgesi olmayan vatandaşlar Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğümüze başvuru yaparak 1. ve 2. kademe seviye tespit sınavlarına katılabiliyor, sınavlarda başarı göstermeleri halinde belgeleri hemen sınav sonrası kendilerine veriliyor.”
2. kademe okur-yazarlık belgesi alan bir kişinin istemesi halinde önce açık ilköğretim ve açık lise diploması alıp üniversiteye girebileceğini söyleyen Müdür Çapa, bu şansı yakalayan kişilerin kazandığı üniversitede okuyup mezun olabileceklerini belirtti. Müdür Çapa açıklamasının sonunda Kırklareli’de tek bir okuma-yazama bilmeyen vatandaşın kalmaması temennisinde bulunarak okuma-yazma bilmeyen vatandaşların Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü’ne beklediklerini ifade etti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here