“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı törenlerle kutlayacağız

8
* Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm Dünya Çocukları’na armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” tüm Türkiye’de olduğu gibi bugün İlimizde törenlerle kutlanacak. 
HABER MERKEZİ
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın 95. Yıldönümü bugün Vilayet Meydanı ve Festival Alanı’nda yapılacak törenlerle kutlanacak. 
* Şenlik Yürüyüşü ile başlıyor
23 Nisan Törenleri, Şenlik Yürüyüşü ile başlayacak. Saat 08.45’te Eğitim Kurumları Müdürleri, programı gerçekleştirecek okulların yöneticileri ve 30 kişilik öğrenci gruplarından oluşan kortej Dingiloğlu Parkı önünde toplanacak. Kortej davul-zurna eşliğinde Mustafa Kemal Bulvarı, Karaumur Caddesi, 100. Caddesi’ne takiben Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na kadar Şenlik Yürüyüşü yapılacak. 
* Çelenk sunma töreni yapılacak
Şenlik Yürüyüşü’nün ardından çelenk sunma töreni saat 09.30’da Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Çelenk Sunma Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanacak çelenkler en geç saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde taşıyıcıları ile birlikte sunuşa hazır bulundurulacak ve çelenkler saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na bizzat Birim Amirlerince sunulacak.  Tören sorumlusunun çağrısı üzerine Mustafa Kemal Atatürk ve TBMM’nin kuruluşunda ve çalışmalarında emeği geçen Türk büyüklerinin manevi huzurunda 1 Dakikalık Saygı Duruşu’nda bulunulacak. Fahri Kasapoğlu Ortaokulu Müzik Öğretmeni Gülfem Karakaş yönetiminde koro ve törene katılanlar tarafından İstiklal Marşı söylenecek. Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir kız, bir erkek öğrenci tarafından şanlı bayrağımız göndere çekilecek. 
* Makamları sembolik olarak üstlenecekler.
Saat 14.20-14.40 arasında Kırklareli Valiliği’ni Hamdi Helvacıoğlu İlkokulu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nı Fahri Kasapoğlu Ortaokulu, Kırklareli Belediye Başkanlığı’nı Kocahıdır İlkokulu, Cumhuriyet Başsavcılığı’nı Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğrencileri ziyaret ederek, belli süre için bu makamları sembolik olarak üstlenecekler.
* Festival Alanındaki şenlik 10.30’da başlayacak
23 Nisan 2015 Perşembe günü saat 10.30’da Festival alanındaki tören için okullardan 50 kişilik öğrenci grupları ve yine bu okulların tüm öğretmenleri ile merkez ilçedeki tüm okul müdürleri ve diğer görevliler dahil saat 10.00’da tören alanındaki yerlerini almış olacaklar. Festival Alanı’ndaki tören İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’ın açılış konuşmasının yapmasının ardından Şiirler okunacak. Günün anlam ve önemini belirten öğrenci konuşması, Hüsamettin Mehmet Ateş Anaokulu öğrencilerinin “Anadolu Ateşi” dans gösterisi, şiir okunması, Halk Oyunları Gösterisi, Fahri Kasapoğlu Ortaokul öğrencilerinin “Modern Dans Gösterisi”, Resim ve Şiir Yarışmaları’nda dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi, son olarak Tevfik Fikret Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerinin “Ritim Grubu Gösterisi” ile program sona erecek. 
* Etkinlikler gün boyu devam edecek
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri kapsamında saat 14.00’da Festival Alanında Uçurtma Şenliği, saat 12.00-17.00 arasında Festival Alanı’nda çadır etkinlikleri (Oyuncak Araba, Kukla Tasarım, Sokak vb. etkinlikler) şeklinde etkinlikler yapılacak. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.