2010’da Kırklareli Belediyesi 940 kısırlaştırma yaptı

11
Kırklareli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından 2010 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili açıklama yapıldı.
Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün 2010 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler şu şekilde açıklandı;

HABER MERKEZİ

“Veteriner İşleri Müdürlüğümüz imkanları dahilinde, çevre kalitesi yüksek ve yaşanabilir bir kent için çevre ve halk sağlığına yönelik koruyucu çalışmalarda bulunmaktadır.
Sahipli ve sahipsiz hayvan sağlığı iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, hayvanlardan kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi faaliyetleri, sokak hayvanlarına yönelik bizlere iletilen şikayet denetlenmesi görevlerini yürütmektedir. Ayrıca yıl içerisinde 630 adet menşei düzenlenmiştir.
Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından;  2010 yılı içerisinde başıboş sokak hayvanlarını korumak ve üremelerini kontrol altına almak amacı ile kısırlaştırma, aşılama, sahiplendirme ile doğal ortamlarına bırakılmak üzere şehir merkezinde toplam 940 adet sokak hayvanını toplamış ve tümünü kısırlaştırarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde doğal ortamlarına geri bırakmıştır.
Yine 2010 yılı yaz aylarında, su ihtiyacını kendi başına karşılayamayan Sokak hayvanlarının su ihtiyaçlarını karşılanması için ulusal anlamda başlatılan “Bir Kap Su kampanyası”na destek vererek, şehrimizin belli bölgelerine sokak hayvanlarımız için su kapları yerleştirilmiş, hayvan sever işyeri sahiplerine “Kırklareli Belediyesi Hayvan Sever İşyeri” afişi dağıtılarak kampanyaya destek olmaları sağlanmıştır. Kırklareli Sokak Hayvanları Derneği Yönetim Kurulu, Başkan İlhan Ardalı ve dernek üyeleri ile sıcak ve paylaşımcı ilişkilerimiz devam etmekte olup, birlikte sosyal sorumluluk projeleri geliştirme düşüncesi taşımaktayız
4 Ekim Sokak Hayvanlarını Koruma Günü’nde ilköğretim öğrencilerini Kırklareli Belediyesi Hayvan Barınağına gezi düzenlenerek, gelişim çağındaki çocuklarımızın hayvan sevgisi konusundaki ilgileri arttırılmış, farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.
Sokak hayvanlarımızın her türlü yiyecek, ilaç ve barınma ihtiyacı da belediyemiz tarafından sağlanmakta olup, 2011 yılında kapasitesinin artırılması ve çevre düzenlemesinin yapılması planlanmaktadır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here