“18 Mart Şehitler Günü” anma etkinlikleri bugün yapılacak

11
Şehitlerimize ve onların yakınlarına devletin ve milletin sahip çıktığını anlatmak, vatanımızı ebediyen yaşatacak manevi duygulardan olan "Şehitlik" duygusunu halka ve özellikle genç nesillere iyi anlatabilmek; yaşatmak ve pekiştirmek amacıyla 18 Mart 2011 Cuma günü “18 Mart Şehitler Günü” anma etkinliği düzenlenecek.

18 Mart Şehitler Günü anma etkinlikleri saat 09.30’da Kırklareli Şehitliği’nde Çelenk sunumu ile başlayacak.
Çelenk Sunma Törenine; Vali, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, kamu kurumlarının yöneticileri, TSK ve yargı organlarının yönetici, temsilci ve üyeleri, Siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri, temsilci ve üyeleri, il merkezindeki orta dereceli okullardan öğrenci grupları, arzu eden şehit aileleri ve yakınları ile arzu eden vatandaşlar katılacak.
Törende Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ile şehit aileleri adına da Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Şehitlik Anıtı’na çelenk sunulacak. Çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşu ve  55.Mknz. Piyade Tugay Komutanlığıca görevlendirilmiş bir manga tarafından saygı atışı yapılacak, ardından İstiklal Marşı söylenecek.
55. Mknz. Piyade Tugay Komutanlığı’ndan Topçu Binbaşı Ferhat Akgün günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapacak. Vali tarafından Şehitlik Defteri imzalanacak. Şehitlikteki mezarlar İl Valisi ve törene katılanlarca ziyaret edilerek, mezarlara karanfil bırakılacak. Daha sonra Kırkşehitler Anıtı’na geçilerek anıt ziyaret edilecek. Burada Kırkşehitler Anıtı Ziyaret Defterinin Vali tarafından imzalanacak. Kırkşehitlik Anıtı ziyaretinin ardından saat: 10:30’da Kırklareli Kültür Merkezi’nde yapılacak olan anma programına geçilecek.
Kırklareli Ticaret Meslek Lisesi’nce hazırlanan anma programında, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı okunduktan sonra Ticaret Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Osman Cebe tarafından Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma yapılacak. 55.Mknz. Piyade Tugay Kamutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Fatih Bilgin tarafından Şehitler Günü ve Çanakkale Savaşları ile İlgili bir konuşma yapılacak.
Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Harun Küçükkarış "Adın Asker" adlı şiirini seslendirecek,
"Silahını Vermeyen Şehit" isimli tiyatro oyunun sahneleneceği anma programında, Çanakkale Savaşları ve Şehitler Günü ile ilgili oratoryo sunumu yapılarak ardından Çanakkale ile ilgili Fotoğraf Sergisi gezilecek ve program sona erecek.
Aynı gün saat 15.00’da Kırklareli Kültür Merkezi’nde Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünce hazırlanmış olan "96. Yılında Çanakkale Zaferi Kutlama Programı" yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here