155 ihbarcıları tamamen gizli

9
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı Toplum Destekli Polis Büro Amiri
Hüseyin Ulaş; 155 Polis İmdat ve internet üzerinden yapılan ihbarlarla
ilgili bilgi verdi. Ulaş, ihbarcılarla ilgili hiçbir kayıt alınmadığını,
sadece ihbarların değerlendirildiğini belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından “40 Kişi 40 Fikir 40`lareli” Projesi kapsamında basın mensupları ile bir araya gelen Toplum Destekli Polis Büro Amiri Hüseyin Ulaş, proje kapsamında meslek gurupları ile toplantılar yapacaklarını belirtti.
Meslek grupları ile yapacakları toplantılarda 155 olgusunu vurgulamayı düşündüklerini belirten Hüseyin Ulaş şunları kaydetti;
“Kırklareli`de internetteki web sayfamızda `ihbar` kısmı var. Kişilerden buranın aktif şekilde kullanılmasını isteyeceğiz. Vatandaşlarımızı aklında ihbar yaparken ihbarı yaptıktan sonra `acaba benim başıma bir iş gelir mi?` endişesini ve sorusunu açıklama için bu toplantıları gerçekleştireceğiz. 155`e yapılan ihbarlarda kesinlikle ihbarcıya ait her hangi bir bilgi alınmamaktadır. Suçun işlendiğini gören bir kişi bu suçu 155`e ihbar ettiği zaman o kişiyi tanık veya o suçun içerisinde yaşanacak adli aşamalarında kişiye sorumluluk yüklenmeyeceğini anlatmaya çalışacağız. Vatandaşımızın aklındaki soru işareti budur düşüncesindeyiz. Belki de bilemediğimiz başka sorularda vardır. İşte biz bunları da onlardan öğrenmek istiyoruz. Bu soruları onlardan dinleyip çözüm arayacağız.”

*“Ev hanımlarının görüşlerini almak istiyoruz”

Meslek grupları haricinde ev hanımları ile toplantılar yapmak istediklerini ifade eden Hüseyin Ulaş; “Evde zamanlarını geçiren hanımlarımız var. İkametlerde en çok duranlarda ev hanımlarıdır. Kapıdan veya pencereden dışarıya baktığı zaman çevresinde oluşabilecek olumsuzluğu en çok ev hanımları görebilecek kişilerdir. Ev hanımlarının görüşlerini almak istiyoruz.” şeklinde konuşarak esas amaçlarının suçun meydana gelmeden önce engellemek olduğunu, bunu başarıldığı taktirde çok güvenli bir toplum haline dönüşeceklerini söyledi. “Kırklareli suç azlığı bakımından gerçekten çok güvenli bir il, emniyet teşkilatı gerçekten çok koordineli çalışıyor.” şeklinde konuşan Hüseyin Ulaş, emniyetin insanların güvende olması için elinden geleni her zaman en üst seviyede yaptığını, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu`nun ana ilkelerinden bir tanesinin de Kırklareli`de suçun olmadan önce engellenmesi konusunda çalışmak olduğunu kaydetti.

*“TDP sosyal hizmet anlayışı ile çalışan polisliktir”

Kırklareli Toplum Destekli Polis`in 2010 yılı faaliyetleri hakkında açıklamada bulunan Hüseyin Ulaş şunları söyledi;
“Toplumun sorunlarının temelinde yatan nedenleri araştırarak toplumla birlikte çözüm üreten, vatandaşta oluşan güvensizlik kaygısı ve suç korkusunu gidermek için çalışmalar yapan Toplum Destekli Polis, bunları yaparken de yaptırım uygulayan bir anlayış ile değil; önleyici hizmet mekanizması oluşturarak sosyal hizmet anlayışı ile çalışan polisliktir.
Kırklareli`de Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği 13 Şubat 2009 tarihinde 1 Komiser ve 4 Polis memuru ile faaliyetine başladı. Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu`nun toplumla iç içe olan bu birime verdiği önem nedeni ile Kırklareli`deki Toplum Destekli Polis personel sayısı 2010 yılı itibariyle 1 Komiser ve 8 Polis memuru şeklinde oldu. Kırklareli`de 12 Mahalle vardır, buna göre görevli her bir personelin sorumlu oldukları mahalleler bulunmaktadır.
Kırklareli Toplum Destekli Polis`in 2010 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler; Hırsızlıklara karşı 5000 adet Sticker apartman giriş kapılarına yapıştırılmıştır. Ev, Araba hırsızlığı, yankesicilik, dolandırıcılığa karşı halkı bilinçlendirmek için 10000 adet broşür dağıtılmıştır.
Kontör Dolandırıcılığı ile ilgili 3000 adet uyarı yazısı dağıtılmıştır. Öğrencilere yönelik olarak Poli robot Projesi gerçekleştirilmiş, 490 adet Poli Kart dağıtılmış ve 200 öğrenci hediye almaya hak kazanmıştır. İlimiz Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen hediye töreninde Kız öğrencilere bebek, erkek öğrencilere Polis arabası hediye edilmiştir. BP Petrolleri Türkiye A.Ş. İle ortaklaşa yürütülen “Önüm, arkam, sağım, solum trafik” konulu tiyatro İlimiz Halk Eğitim Merkezinde 4 gün boyunca sahnelenmiştir. Tiyatro`ya 4291 öğrenci, 3000 veli ve 100 öğretmen olmak üzere toplam da 7391 kişi katılım sağlamıştır. 2010-2011 yılı Eğitim Öğretim döneminin açılışında Ana Okulu ve sınıfları İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu`nun başkanlığında ziyaret edilmiş ve öğrencilere çeşitli hediyeler verilmiştir.
2010 yılında Mahallede görevli Polis Memurlarınca 1673 ziyaret yapılmış olup, bu ziyaretlerde 24299 kişi ile görüşülmüştür.
Yapılan ziyaretlerin dağılımı şu şekilde;
ZİYARET TURU    ZİYARET SAYISI    KATILAN KİŞİ SAYISI
Muhtar    189    739
Diğer    644    7076
Taziye    4    7
Esnaf(Genel)    790    2468
Tebrik    11    28
Hasta(Genel)    1    1
Mağdur    16    24
Doğum Günü    2    13
Emniyet Kurumuna    1    2
Özel Gün    15    13941
TOPLAM    1673    24299

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here