104.Pavli Panayırı başlıyor

28
Kırklareli’ne bağlı Pehlivanköy ilçesinde bu yıl 104’üncüsü düzenlenecek tarihi geleneksel Pavli Panayırı 12 Eylül 2013 Perşembe günü başlayacak. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’ne bağlı Pehlivanköy ilçesinde bu yıl 104’üncüsü düzenlenecek tarihi geleneksel Pavli Panayırı 12 Eylül 2013 Perşembe günü başlayacak. Tarihi bir özgeçmişe sahip panayırlarından biri olma özelliğine sahip ‘104. Pehlivanköy Sonbahar Panayırı ve Tarım Festivali 15 Eylül 2013 Pazar günü sona erecek. 1910 yılında Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit tarafından alınan izin ile başlayan Pavli, bir fiil 104 yıldır Eylül ayının ikinci haftası Pehlivanköy’e hareket getiriyor. Ergene Nehri kenarına kurulan çevirme lokanta çadırları, pazarlar, envai çeşidin yer aldığı stantların kurulduğu akşam ise konserler ile şenlenen Pavli, çevre belde ve ilçelerden gelen katılımcılar ile daha da renkleniyor. 
Pavli, aslında halk arasında Pehlivanköy’ e verilen isim. Pehlivanköy’ den bahsederken eskiler hala bu ismi kullanmayı tercih ediyor. Fakat Pavli ismi önünde veya ardında herhangi bir sıfat kullanılmaksızın, Pehlivanköy’ ün "Sonbahar Panayırı" nı tarif etmek için de kullanılır. Pavli Panayırı, 1910 yılından beri kesintisiz olarak kutlanıyor. Pehlivanköy sonbahar panayırı, Trakya ‘da Çatalca düzenlenen panayırla birlikte, son kalan iki panayırdan en büyüğüdür. Panayırın kendine has bir özelliği de, şimdiye kadar daima Eylül ayının 18’ inde başlayıp 5 gün sürmesidir. Tren yolunun hemen karşısındaki, Ergene nehri kıyısındaki alabildiğine geniş düzlükte kuruluyor panayır. Panayır her ne kadar Romanların baskın tekelinde gibi düşünülse de, aslında durum pek de böyle değildir. Romanlar genellikle lunapark bölümünde, kendilerine has eğlence anlayışlarıyla panayırın eğlence ayağını diri tutuyorlar. Kendilerine has, artık kanıksanan jargonlarıyla bu işi en iyi de onların yaptığı şüphe götürmez bir gerçek. Lunapark sadece çocuklara ve gençlere hizmet etmiyor. Yaşı bir hayli ileri olanları da fırdöndü zincirli salıncaklarda, ruhunu emanet ederek cesaretle bindiği gondollarda, muzipçe diğerlerinin araçlarına bindirmek için orta yerde deli gibi dolaşan çarpışan otolarda görmek mümkün. İki kişinin karşılıklı ayakta durarak hızlandırdıkları, küçük gondol tarzı nostaljik salıncaklarda kadınların korku dolu şen kahkahalarını ve basma kumaştan şalvarlarının rüzgara karışan uğultusunu duyarsınız. Kadınlar en çok bunları tercih ediyorken, erkeklerin durumları biraz karışık. Lunaparkta ne ararsan bulabilirsin. Oyun aletlerindeki kuyrukların haddi hesabı yoktur. Ama panayır lunaparktan ibaret değildir. Aksine lunapark küçük bir kısmıdır Pavli’nin. Üzerleri tentelerle örtülmüş stantlarda iğneden ipliğe, gerekliden gereksize ne varsa her şeyi bulabilirsiniz. Yöreye özgü basma helvaların olduğu stantlar çok renklidir. Çocukların dillerini damaklarını kiraz gibi boyayan horoz şekerlerinden elma şekerine kadar renk renk şekerlemeler, Osmanlı macunları, başka başka helvalar dizili tezgâhlar iştah kabartır. Tazecik süt mısırları közlenen, kaynayan tezgâhların başı da hep kalabalıktır. Civar ilçe ve köylerin meşhur yemeklerini tadabileceğiniz, içine birkaç plastik masa atılmış stantların kokusu sizi nerede olsanız çeker. Trakya ‘nın her yerde aranan et ürünlerinin bir kimliğe bürünmüş tüm lezzetlerini bir başka stantta bulabilirsiniz. 
Keşan’ ın satır köftesine, Tekirdağ’ ın meşhur köftesi eşlik eder bir başka köşede. Pomak Mandıra’ nın sütlü tavuklarını köz köz ateşlerde nar gibi görünce diliniz damağınıza yapışır. Trakyalı köylü erkeklerle özdeş "Ecevit kasketini" başlarında yan çevirmiş yaşı ilerlemiş ama ruhları hep genç kalan ve yüzleri yılların mihnetinden bıçak yarası gibi çizgiler taşıyan zamanın tanığı ihtiyarcıklar, gırnatacılardan istekte bulunurken diri bir özlemle geldikleri toprakları yad ederler.Bu 5 gün boyunca çevirmecilerin yaptığı işin boyutunu anlatmanın olanağı yok. Çevirmenin en iyisini muhakkak ki Trakya ‘da yersiniz, ama çevirmecilerin en kralları muhakkak Pavli’ ye gelirler. Yaşı 104 olan Pavli panayırı, her Eylül ayında misafirlerine kapılarını açıyor.
104.yıl Pavli Panayırı Program akışı şu şekilde oluştu:
12 Eylül 2013 Perşembe
14.30 Açılış Bando Takımı gösterisi
14.45 Saygı Duruşu İstiklal Marşı
15.00 Açılış Konuşması
15.20 Gelen Mesajların okunması
15.30 Folklor Gösterisi
16.00 Mehter Takımı Gösterisi
16.30 Panayır Açılış Kurdelesinin kesimi
16.40 Panayır Gezisi
17.00 Hayvancılık Teşvik yarışması ödül töreni
17.30 Belediye Pilav İkramı
20.30 Canlı Yayın Rumeli Gecesi Konseri(Rumeli TV)
15 Eylül 2013 Pazar
 20.30 Açık Hava Konseri ve Havai fişek gösterisi (Serkan Koçtürk9 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here