“10 Kasım Atatürk’ü Anma” programı düzenlendi

27
Lüleburgaz Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Gazi Mustafa Kemal İ.Ö.O. tarafından organize edilen “ 10 Kasım 2009 Atatürk’ü Anma Programı” H.E.M. Gençlik Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.

 

Lüleburgaz
Protokolün gelişi ile ilk önce TEK Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencilerince hazırlanan Atatürk konulu Resim Sergisi’nin açılışı yapıldı. Kaymakam Lütfullah Gürsoy, Garnizon Komutan Şenol Alparslan ve İlçe Emniyet Müdürü Emir Bilget sergiyi gezerek Atatürk’ün resimlerini incelediler daha sonra salondaki yerlerini aldılar.
Anma Programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gazi Mustafa Kemal İ.Ö.O. Müdürü Nihat Üstünel yaptı. Üstünel “ Cumhuriyetimizin kurucusu Türk Milletinin büyük Önderi, yaptığı çalışmalar ile sonsuza kadar unutulmayacak olan Mustafa Kemal Atatürk, 71 yıl önce bugün aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiştir. Bu gün Onu minnetle anıyor ve önünde saygı ile eğiliyoruz. Yıkık bir İmparatorluğun külleri arasında kendisine inanan insanlar ile ulusal bir kurtuluş mücadelesi veren,  Türkiye Cumhuriyetini kurarak ve bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuza kadar unutmayacak ve ilkelerinden ayrılmayacağız” dedi.
Konuşmanın ardından Atatürk konulu sine vizyon gösterimi yapıldı. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencisi Aysun Hacıoğlu, “ 10 Kasımda Yürümek” adlı şiiri okumasının ardından Silahlı Kuvvetler adına Piyade Binbaşı Erdal Terzi konuşma yaptı. Terzi “ Devletimizin kurucusu olan ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 71. Yılında Onun yokluğunun acısını eserlerinin varisi olmamızın gururu ile dindirmeye çalışıyoruz. Atatürk’ü sonsuzluğa yolladığımız günün yıldönümünde bıraktığı eserin önemini daha da iyi anlıyor, tarihe ve insanlığa mal olmuş kişiliği ile övünüyoruz.
O’nun en önemliği özelliği zekâsı ve dehasının yanında bilimsel düşünceye önem vermesidir. Tüm askeri dehasının yanında her zaman barıştan yana olmuş ve gerekmedikçe savaş edilmemesi taraftarı olmuştur. Eğitim ve disiplin, üstün komutanlık vasıflarının yanında çok iyi bir psikolog olan Atatürk, vatanın kurtarılmasında ve sonrasında kalkınma hamleleri yapılmasında bu özellikleri kullanmış büyük bir önderdir. Neyazık ki bizler O’nun işaret buyurduğu hedefe henüz ulaşamadık. Ama O’nun hedeflerinden sapmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Atatürk’ün çeşitli üstün özellikleri anlatıldıktan sonra Gazi Mustafa Kemal İ.Ö.O. öğrencisi Zeynep Kavak “ Bir Tutkudur M. Kemal” adlı şiiri okudu. Daha sonra öğrencilerin hep birlikte “ Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ataya Cevabı’nı okudular. Daha sonra ellerinde Atamızın İlkelerinin yazılı olduğu pankartlarla ilkeler hakkında bilgiler sunduktan sonra pankartları çevirip gösterdikleri yazı ile “ Devrimlerinin Bekçisiyiz, Atam Sen rahat uyu” diye haykırarak söz verdiler.
Programda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 10 Kasım Anma Yıldönümü için okullar arasında düzenlenen çeşitli yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kaymakam Gürsoy verdi. Liseler arası Kompozisyon Dalında Atatürk Lisesi öğrencisi Merve Sönmez, İlk Öğretim okullarında Emrullahefendi öğrencisi Merve Kanbir, Liseler Şiir Dalında Atatürk lisesinden Hafize Rosenova Hasenova, İlk Öğretim Okullarında Emrullahefendi İ.Ö.O. ‘ndan Sude Bahçıvan, Resim dalında Atatürk Lisesinden Fatma Eşvek, Resim Dalı 1. Kademede İstiklal İlköğretim okulundan Çağdaş Aksu ve 2. Kademe de Emrullahefendi İ.Ö.O.’ndan Yağız Soysal’a hediyelerini Kaymakam Lütfullah Gürsoy verdi.
Ödüllerin verilmesinden sonra Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu müzik Öğretmenleri Duygu Üstünel, Ersen Evren ve İbrahim Hürriyet saz eşliğinde Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiler. Daha sonra program sona erdi. (gk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here