Ziraat odasının hizmetleri artarak devam ediyor

6
Ziraat Odasının Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetleri artarak devam ediyor. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan amaçlarının çiftçilere en iyi hizmeti sunmak olduğunu…….
HABER MERKEZİ
Ziraat Odasının Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetleri artarak devam ediyor. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan amaçlarının çiftçilere en iyi hizmeti sunmak olduğunu ve bu bağlamda üç yıldan beri verilen danışmanlık hizmetlerine bu yıl dört kişi ile verileceğini dile getirdi.
Konuya ilişkin olarak Şaylan şunları kaydetti: “Daha önceden Planladığımız gibi Danışmanlarımızın sayısını artırdık. Amacımız iyi ve daha kaliteli hizmet vermek. Bildiğiniz gibi Türk tarımının temel sorunu üretim ve verim düşüklüğüdür. Bu sorunun kaynağında ve sebeplerinin başında ise teknoloji geriliği, devlet tarafından sunulan tarımsal eğitim, yayım ve danışmanlık hizmetlerinin yeterince etkin olmayışı, kendi sorunlarının çözümünde çiftçilerin aktif tavır gösterememeleri gibi sebepler gelmektedir. Temel amacımız tarımsal işletmelerde verimliliğin arttırılması, çiftçi gelirlerinin yükseltilmesi için çiftçilerin kendine yardım veya karşılıklı yardım ilkeleri çerçevesinde danışmanlık grupları oluşturmalarını teşvik ederek tarım sektöründe mesleki bilgi ve görgünün yaygınlaşmasına yardımcı olmaktır. Böylece tarımda teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin ön koşulu hazırlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, odamıza kayıtlı ve Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kuru tarımda 100 da ve üzeri, sulu tarımda 50 da ve üzeri arazi işleyen çiftçilerimiz bu sisteme dahil olabilirler. Odamız 3 Ziraat Mühendisi ile farklı köylerde 180 çiftçimize Tarım Danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Tarım Danışmanlarımız hazırladıkları aylık programlar doğrultusunda çiftçilerimizin arazilerini dolaşarak sorunları yerinde tespit edip, çözüm yollarını anlatıp gerekli müdahaleyi yapmaktadırlar. Çiftçilerimiz üretim esnasında karşılaştıkları sorunlarını çözebilmek için her an tarım danışmanlarından yardım alabilmektedirler. Zirai ilaç temininde gerekli Bitki Koruma Ürünü Reçetesi tarım danışmanlarımız tarafından yazılmaktadır. Toprak analizi için gerekli örnek alımıyla ilgili bilgilendirme yapılıp analiz sonuçları birlikte değerlendirilmektedir” dedi. Serkan Koçtürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here