Ziraat Mühendisleri Eğitimde

11
Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Kırklareli İl Temsilciği tarafından organize edilerek Ziraat Mühendislerine yönelik ‘Basınçlı Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi’ Eğitimi başladı.
HABER MERKEZİ
10 gün toplam 66 saat sürecek olan ‘Basınçlı Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi’ eğitimine Kırklareli’den 8 Ziraat Mühendisi katıldı.
‘Basınçlı Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi’ eğitimi verecek olan Prof. Dr. Halim Orta, eğitimde yeni güncel gelişmelerinin teknik ve ekonomik boyutları hakkında eğitimin verileceğini söyledi.
Orta, eğitimlerin hem teorik hem de uygulamalı olarak verileceğini vurgulayarak;
“Yeni güncel gelişmeleri teknik ve ekonomik boyutları hakkında bilgilendiriyoruz. Su kaynakları, toprak kaynakları dünyada ülkemizde ve özellikle bölgede bütün kaynaklar artık kıt kaynaklar haline gelmeye başladı. Bunun değişik sebepleri var nüfus artışı gibi. bu kaynakların artık eskiden beri kullanıla geldiği biçimde sadece tarım sektöründe değil de, sanayi yerleşim ve benzeri sektörlerde maalesef topraklarımıza ve su kaynaklarımıza paylaşımcı oldular. O nedenle bölge, ülke ve dünyada da artık su kaynaklarını etkin kullanma amacıyla eskiden gelen yüzeysel sulama tabir ettiğimiz salma, tava, karık, uzun tava gibi sulama yöntemlerinin yerine yağmurlama, damla gibi basınçlı sulama yöntemlerinin kullanılması gerekiyor. Bunlar hem iş gücü açısında hem de doğal kaynakların etkin kullanımı açısından son derece etkin yöntemlerdir” dedi.
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Kırklareli İl Temsilcisi Erol Özkan ise, ‘Basınçlı sulama sistemlerinin projelendirilmesi’ adı altında verilecek olan eğitimin 10 gün süreceğini toplam 66 saatlik bir eğitim verileceğini belirtti.
Özkan, verilecek olan bu eğitime 8 Ziraat Mühendisi’nin katıldığını belirterek katılımın az olduğuna dikkat çekti. 
Bu tür eğitimlerin önemli olduğunu vurgulayan Özkan, Eğitimin Prof. Dr. Osman Yıldırım, Prof. Dr. Halim Orta ve Doç Dr. Tolga Erdem tarafından verileceğini ve eğitim sonunda eğitime katılan Ziraat Mühendislerine Yetki Belgesi verileceğini söyledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here