Zihinsel engelliler, ilk kez yüzme keyfi yaşadı

11
– Tekirdağ’da, "Engelsiz Yaşam Projesi" çerçevesinde yüzme kursu açıldı
– Birçok engelli, hayatlarında ilk kez girdiği havuzun tadını çıkardı
HABER MERKEZİ
Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü Değirmenaltı Gençlik Merkezi, zihinsel engelliler için yüzme kursu düzenledi.
"Engelsiz Yaşam Projesi" çerçevesinde evlerinden özel eğitmenler tarafından alınan 20 zihinsel engelli, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün olimpik yüzme havuzuna eğitim alıyor.
Can yelekleri takılarak suya alıştırılan engelliler, eğitmenler eşliğinde yüzmeye çalışıyor.
Birçok engelli, hayatlarında ilk kez girdikleri havuzun tadını çıkarıyor.
 Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Değirmenaltı Gençlik Merkezi Şube Müdürü Ertan Arabacı,    yaptığı açıklamada, düzenledikleri etkinliklerle zihinsel engelli gençleri sosyalleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.
Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye’de engelli çocuklara verdiği büyük destek ve projelerin bir bir hayata geçtiğini aktaran Arabacı, şöyle konuştu:
"İlimizde de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gençlik Merkezi ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) tarafından, zihinsel engelli 20 çocuğumuz için sosyal hayata katılımları, öz güvenlerini kazanmaları anlamında güzel bir proje hayata geçmiş durumda. Şu anda 20  zihinsel engelli çocuk ve gencimiz bu projenin içerisinde yer almakta. Proje süresi 9 ay. Projenin maliyeti 128 bin lira. Projenin 103 bin liralık maliyeti hibe olarak Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. 25 bin liralık maliyet ise müdürlüğümüz bütçesinden karşılandı."
Arabacı, proje çerçevesinde at biniciliği, ebru sanatı ve ritm konusunda da çalışma yapacaklarını, etkinlikler sayesinde çocukların öz güveninin artacağını kaydetti.(aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here