Zengin; “Yanan, yıkılan sadece bir Atatürk Heykeli değil; Vatan’dır, Cumhuriyet’tir vatandır. Cumhuriyet’tir”

50
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde PKK’nın gençlik örgütü "Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi" Üyeleri tarafından Atatürk Heykeli’nin yakılmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından 26 Eylül 2014 Cuma günü saat 13.00’da basın açıklaması yapıldı. 
HABER MERKEZİ
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde PKK’nın gençlik örgütü "Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi" Üyeleri tarafından Atatürk Heykeli’nin yakılmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından 26 Eylül 2014 Cuma günü saat 13.00’da basın açıklaması yapıldı. 
CHP Kırklareli İl Başkanlığında yapılan Basın açıklamasını CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin yaptı; “Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK’nın gençlik örgütü "Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi" üyeleri tarafından Atatürk Heykeli benzin dökülerek yakıldı. Son yıllarda Devletimizin Kurucusu Önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı yapılan saldırılar artmıştır. Ülkede Atatürk’ün Heykeli yakılıyor, fakat bir mankenin televizyon programında askısının düşmesi kadar bile gündeme gelmiyor. Lice’de bir teröristin heykeli yıkılınca "Değerlere saygıdan" bahsedenler, Atatürk’ümüzün heykeli yakılınca nedense sus pus oluyorlar. Öğretmenler, Anayasamızın verdiği haklarını kullanıp yürüyorlar, dayak yiyorlar.
PKK okul yakıyor, Atatürk heykeli yakıyor, İstanbul’da otobüste Serap’ı yakıyorlar, PKK’lı vekil asker taşlıyor. Hiçbir devlet görevlisinden ses yok, tepki yok "Yeni Türkiye" derken bunumu kast ediyorlar. Batı’da 25 bin polis, 50 TOMA ile saldıran iktidara göre Doğu’da Atatürk Heykeli-Okulların Yakılması "Açılımın başarıyla ilerlemesi" olarak gösteriliyor. Çok uzağa gitmeyelim. Yaklaşık 2 ay önce Kırklareli İstasyon Caddesi’ne Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Kaidesi yapılmak istendi. Ancak bu yapılacak kaidelerden birine engel olundu. Kırklareli’nde Atatürk’ün resimlerine dahi tahammül edemeyenler, Sımak Cizre’de Atatürk’ün heykelinin yakılmasına göz yumuyorlar.
Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu çıkıp yine " Türkiye’nin gücünü test etmeye kalkmasınlar mı?" diyecektir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Açılıma zarar vermeye çalışıyorlar. Biz Yeni Türkiye’yi inşa ediyoruz" mu diyecek, merakla bekliyoruz. Olay bizim açımızdan lanetlenerek kapatılacak cinsten basit bir olay değildir. Suçluların veya olaya meydan verecek her türlü sorumsuzluğun soruşturularak cezalandırılması gerekmektedir. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı yapılan her türlü saldırıların önlenmesi ve suçluların yakalanması için asker, emniyet ve sivil devlet görevlileri gerekeni yapmalıdırlar. Yanan, yıkılan sadece bir Atatürk Heykeli değildir. Vatandır. Cumhuriyet’tir. Suçluların veya bu olaya kayıtsız kalan sorumluların araştırılıp bulunması konusunda bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız. Devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu, siyasi varlık nedenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini yakanları, göz yumanları ve bunu halkımızdan gizlemeye çalışan yandaş medyayı şiddetle kınıyor, hepinize saygılar sunuyorum.”
* “Dibek; “Türkiye’nin geleceği, gençlerimizin geleceği Çağdaş Dünya’dır”
CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’de yaptığı açıklamasın şunları kaydetti:
“2 hafta önce yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Geçen haftada bir den bire hükümet Türkiye de ki gündemle hiç alakası olmadan aslında çok önemli sorunlarımız varken IŞİD Terör Örgütü’nün yaptıkları ortada çevremizde yaşananlar ortada IŞİD’ten kaçan yüzbinlerce insan Türkiye’ye sığındı bunlar ortada benzer konular var. Sayın İl Başkanımız Cizre’de yapılan eylemi anlatırken kendi düşüncesinden bahsetti ama Türkiye de ki aynı değerlere saldırı anlamında benzer kararları da aldığını görmezden gelemeyiz. Orta Öğretim’de ve Lise de biliyorsunuz Üniversitelerde ki uygulama orada da hayata geçti ve kız çocuklarımızın başları kapalı olarak derslere girmesinin önü açıldı. Çocuklar diyorum bizim yasamıza göre de uluslararası yasalara göre de 18 yaşının altındaki kişiler çocuktur.  Bu kararda aslında Türkiye de ki yaşanan Atamızın Heykeli’nin yakılmasına yönelik bu eylemleri görmezden gelmek, haber konusu dahi yaptırmamak kız çocuklarımıza baskılarımız artıyor. Buna da bizim mutlaka önlem almamız lazımdır. Öğretmenlerimizin yaptıkları eylemleri tüm Türkiye ile birlikte bizde takip ettik. Bilimsel Demokratik Eğitim Hakkı için bu açıklamaları yapıyorlar. Türkiye’nin geleceği; Afganistan, Pakistan değil arkadaşlar Türkiye’nin geleceği gençlerimizin geleceği Çağdaş Dünya’dır. AK Parti tarafı öyle bir açıklama yapıyor ki inanamıyorum; “HSYK Seçimleri’ni eğer bizim listemiz kazanmaz ise biz bu seçimleri meşru saymayacağız” diyor. Anayasal Kurum’dur HSYK nasıl seçimlerin yapılacağı bellidir anayasa hükmüdür. Siz bunu meşru saymayız diyebiliyorsanız önce sizin meşrutiyetiniz yok sayılır.”
* “Kesimoğlu; “Eminim ki Yeni Valimizin ilk emri, o Polis Aracı’nın oradan kaldırılması olacaktır”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’da yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Bel fıtığıyla uğraşıyorum şimdi boynuma da vurdu gördüğünüz gibi kimse Başkan’a bir şey oluyor demesin 3 dönem işimin başındayım. İl Başkanımızın ve Milletvekilimizin dediklerine sonuna kadar katılıyorum. İl Başkanımız biraz önce hepimizin içini acıtan o fotoğrafı paylaştı biz kabul etmiyoruz. Bu olayı sıradan bir olaymış gibi göstermeye çalışıyorlar benzerini de burada hep birlikte yaşadık. Atatürk’ün fotoğrafına tahammül edemeyen bir Vali var orada benzin döküp heykelini yakan bir anlayış var bunun adı da Barış süreci, Açılım süreci bana göre bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin paylaşım sürecidir. Vali Bey Balıkesir’e gitti ve halen fenalıklarını Kırklareli’ye yapmaya devam ediyor. “Bakın ben oradan ayrıldım. Ama araba orada” demeye getiriyor. Çünkü en çok güvendiği Vali Yardımcısı’na vekalet görevini verdi ama ben yeni gelecek olan Valimizi çok yakından tanıyorum okul arkadaşım. 20 yıllık dostluğumuzun olduğunu ve en önemlisi Atatürk Sevgisi’nden bir gram tereddüt etmeyeceğim bir Sayın Vali geliyor. İlimizi ve eminimki Valimizin ilimizde vereceği ilk emir kanunsuz bir biçim de orada duran Polis Aracı’nın kaldırılması olacaktır.” (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here