Zengin; “Kurultay’dan birlik ve beraberlik içinde çıktık”

18
 Son yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nden sonra Olağanüstü Kurultay Kararı alan ve alınan karar sonrası yapılan 18. Olağanüstü Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun tekrar Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na seçilmesini değerlendiren CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, Kurultayın şölen havasında geçtiğini söyledi.
HABER MERKEZİ
5-6 Eylül 2014 tarihinde Ankara ATO Congresium Merkezi’nde yapılan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 18. Olağanüstü Kurultayını değerlendiren CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, yapılan Kurultayda birlik ve beraberlik mesajının verildiğini söyledi.
Kırklareli’nin Parti Meclisi’nde temsil edilmemesinden dolayı biraz buruk olduklarını söyleyen Zengin, yinede önemli olanın Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;
“18. Olağanüstü Kurultayımız büyük bir coşku içersinde geçti. Partimizin en üst karar organı olan Parti Meclisi Üyelerimizin %60’şı bu kurultayda değişti. Parti Meclis Üyemiz 60 kişinden oluşmakta bunların 24’de eski parti Meclisi Üyesi tekrar seçildi. 36 kişide yeni Meclis Üyesi oldu. Bu Parti Meclisi içinden MYK partimizin üst yönetimi çıkacak, Genel Sekreter, Genel Başkan Yardımcısı’nı MYK seçecek. 2 adayla girildiği seçime biri genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, diğer adayımızda Grup Başkan Vekilimiz Muharrem İnce. Bu iki adayımızda Kurultayda çok centilmence davrandılar. Kurultay sonunda Genel Başkanımızın sahneye diğer aday Muharrem İnce’yi davet etmesi birlikte mesajı verdi. 18. Olağanüstü Kurultay’ın adı da “Birlik ve Bütünlük Kurultayı”ydı. 
* “Kırklareli olarak biraz buruğuz” 
Biz Kırklareli olarak biraz buruğuz. Kırklareli Türkiye’de bütün seçimlerde ilk 3’te yer alan bir İl. Yerel Seçimlerinde Tunceli’den sonra 2. olan bir İl, son yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde de Türkiye 1’ncisi oldu. Hem seçime katılım oranı olarak, hemde oy olarak Türkiye’de 1’ncisi olduk.  Burukluğumuz Parti Meclisi’nde Kırklareli’nin temsil edilmemesi. Benimde arasında bulanan 7 kişilik komisyonla Genel Başkanımızla 1.5 saat görüştü ve bu konuyu kendisine ilettik. Genel Başkanımızda bize hak verdi, ancak yinede Parti Meclisi’nden Kırklareli’ni temsil edemedik. Tekirdağ’dan 2 Vekilimiz Faik Öztrak ve Canan Yüceer Parti Meclisi’ne seçildi. Canan Yüceer’in kadın kotasından girdiğini söylediler. Edirne ve Kırklareli Parti Meclisi’nde temsil edilmedi bu kurultayda bu yüzden biraz buruğuz. Temsil edilmeyi bekliyorduk.
* “Önemli olan CHP’dir”
Yinede önemli olan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Diğer partilerde 2 adaylı kurultay olmaz, bu bizim partimize has bir şeydir ve bizim patimizdeki demokrasinin ne kadar geliştiğinin bir göstergesidir. Bugün AKP Kurultayları’nda, MHP Kurultaylarında 2 adaylı bir seçim olmaz. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi’nde genelde seçimlerin birçoğu 2 adayla hatta 3 adayla olur, tek adaylı seçim istisnadır bizde. 18. Olağanüstü Kurultayımız Partimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here