Zengin; “İnönü, barış temsilciliğiyle Cumhuriyet Devrimlerimizi olgunlaştırmıştır”

13
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Teşkilatı tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, 2. Cumhurbaşkanı, CHP’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü Ölümü’nün 41. Yıldönümü’nde düzenlenen törenle anıldı.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Teşkilatı tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, 2. Cumhurbaşkanı, CHP’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü Ölümü’nün 41. Yıldönümü’nde düzenlenen törenle anıldı.
100. Yıl Caddesi’ndeki İnönü ve Atatürk Heykelleri’nin önünde saat 12.30’da yapılan törene; Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet S. Kesimoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Zengin’in yaptığı basın açıklamasının ardından sona erdi. 
Zengin yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Atamız, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Genel Başkanı, Lozan Kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak var olması için hayatını adayan İsmet İnönü’yü saygıyla ve hasretle anıyorum.
İsmet İnönü, Cumhuriyetimizin 2. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan, ülkemizi 2. Dünya Savaşı’ndan uzak tutarak barış temsilciliğiyle Cumhuriyet Devrimlerimizi olgunlaştırmaya çalışmıştır. Fakat bugün hükümette bulunanlar, kendisinin yaptıklarını farklı aktarmaya çalışıp, tarihi farklı algılatma çabasına girmişlerdir.
Ülkenin temellerini atan, köklü tarihimizin gelişmesi ve çağdaş bir ülke olmamız için yılmadan mücadele eden Milli Şefimizin ülkemiz için yaptıklarını hiçbir güç yok edemeyecektir. Unutulmasın ki, bugün hakkında gerçeklere dayanmayan, çarptırılmış çeşitli söylemlerde bulunanlar, bu söylemlerin temelini çok partili hayatı ve yapıcı muhalefeti ülkemizde yükselten İsmet İnönü’ye borçludurlar.
Ulusal Kurtuluş Savaşımızda önderlik ederek bize bu ülkeyi bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve onun en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü’nün bizlere aktardığı ruhla Cumhuriyetimizi sonsuza değin yaşatacağız. Bu duydu ve düşünceden hareketle ölümünün 41. Yıldönümü’nde Milli Şefimizi saygıyla yad ediyoruz” dedi. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here