Zaman Gazetesi bugün Aşure dağıtacak

8
Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde hizmet vermekte olan Zaman Gazetesi
Temsilciliği tarafından bugün Aşure dağıtılacak yapılacak olan Aşure
dağıtımı ile ilgili olarak  Babaeski Zaman Gazetesi Temsilcisi Recep
Demircan yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ

“Geçen yıl bildiğiniz gibi Muharrem ayında Babaeski Fatih Camii önünde Babaeski Zaman
Gazetesi Temsilciliği olarak vatandaşlarımıza 2 bin kişilik Aşure ikramında bulunmuştuk. Halkımızın yoğun talebi üzere bu senede 2.’sini düzenlediğimiz geleneksel aşure ikramımızı 3 bin kişilik olarak düzenledik.
Bugün öğle namazından sonra vatandaşlarımıza aşure ikramımız olacak. Bu yıl ki Muharrem ayında da gerçekleştireceğimiz aşure ikramımıza icabet edenlere ve tüm İslam alemine birlik, beraberlik, afiyet ve güzellikler dolu bir ömür dileriz.
Şehrullahi’l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah’ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.  Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.
Aşure Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kutsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.
Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure Günü’dür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşure Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Aşure Günü’nün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresi’nin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. (c.ç.)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here