Zaman Gazetesi Babaeski Temsilciliği’nden Çanakkale Gezisi

26
Zaman Gazetesi Babaeski Temsilciliği 25 Nisan 2010 Pazar günü Çanakkale Gezisi’ni gerçekleştirdi. Geziyi düzenleyen Zaman Gazetesi Babaeski Temsilcisi Recep Demircan şunları kaydetti:


HABER MERKEZİ
“Okumuş olduğum bir makalede 1984 senesinde Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ülkemiz geleceği adına çözüm yolları araştırır sonunda eğitim konusunda uzman bir Japon heyeti araştırma yapmaları için ülkemize davet ederler Japon heyet yaptığı araştırmada ülkemizdeki gençlerde milli şuur olmadığı sonucuna varırlar. Dönemin yetkilileri heyete pek siz gençlerinize yani Japon gençlere milli şuur verme adına neler yapıyorsunuz diye sorarlar. Ve şu cevabı alırlar;
Biz gençlerimize, daha ilkokula başlamadan, şok testler uygularız. Mesela, uçak gibi hızlı giden trenlerimize bindirir, bir tur yaptırırız. Çok katlı yollardan da geçen tren, onları şöyle bir sarsar. Sonra, robotlarla çalışan büyük fabrikalarımıza götürür, gezdiririz. Mini mini çocuklarımız teknolojinin baş döndürücü neticesini görerek şok olurlar, hayranlık duyarlar. ‘ Bu şoktan sonra onları Hiroşima’ya Nagazaki’ye götürürüz. İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasıyla müthiş surette tahrip edilmiş olan bu bölgeleri biz aynen koruyoruz. Oraları da çocuklarımıza bilgiler vererek gösteririz. Hiçbir canlının ve bitkinin hayat bulmasına imkan vermeyen atom bombasının bugüne uzanan etkilerini hayretle seyrederler. Tabiidir ki, çocukların bütün görüp dinledikleri, masum ve temiz ruhlarında derin ve etkili izler bırakır. Bütün bunların ardından da onlara deriz ki;
Eğer sizler çalışmaz, sizden öncekileri geçmezseniz, vatanınızı, işte böyle düşmanlar bombalar, yakar, yıkar ve hiçbir canlının yaşayamayacağı hale getirir; sonra da çeker gider. Çalışırsanız, bindiğiniz hızlı trenleri bile geçecek yeni araçlar yaparsınız. Daha da gelişmiş fabrikalar kurarsınız. Üstelik hiçbir düşman, size saldırmaya cesaret edemez. Ülkeniz, milletiniz yücelir, yükselir, daima bütün insanların saygı duyduğu ve özendiği bir konumda kalır. Şimdi artık, çalışkan olup olmama kararını kendiniz veriniz. Çalışmak ve ülkenizi sevmek zorunda değil misiniz? Artık bunu siz düşünün ve kararınızı verin!
Çocuklarımız bununla ikinci bir şok daha yaşarlar. Ve bu şoklarla iyi bir Japon olmaya doğru güçlü bir adım atmış olurlar.
İşte bizimde Nagazakimiz, Hiroşimamız Çanakkale’dir. Milli şuur adına varlık ve yokluk mücadelemiz olan Çanakkale milli şuur kazanma adına  insanımıza yeter. Bunun için Çanakkale gezisini Zaman Gazetesi Babaeski Temsilciliği olarak düzenledik.
Babaeski halkı olarak 253 bin Çanakkale şehitlerinin hatırası için oralara gidip, onların ruhları için dualar ettik. Dedelerimize olan vefa borcumuzu yerine getirdik. Gezi programımız çerçevesinde Gelibolu yarımadasını,  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün savaştığı cepheleri Arı burnu, çonk Bayırı, Anafartalar,’ı da ziyarette bulunduk.  Bundan sonra da böyle tarihi ve kültürel miraslarımızı daha yakından tanımak adına geziler düzenlemek için elimizden geleni yapacağız. Çanakkale’ye yapmış olduğumuz gezide bizimle birlikte olan tüm katılımcılarımıza zaman gazetesi adına teşekkür ediyoruz.”
Gazete Temsilcisi Recep Demircan son olarak Haziran ayının sonunda da Kültür şehri İstanbul’a bir gezi düzenlemeyi istediklerini belirterek İstanbul’da rehber eşliğinde boğaz turu yapacaklarını, tarihi kültürel mekanları, müzeleri ziyaret edeceklerini belirttiler.(yk)          

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here