Zam Şampiyonu Limon cepleri ekşitti

11
* Son günlerde büyük sıkıntılar yaşayan pazarcı esnafı, bu hafta sıcak havaya rağmen vatandaşın pazara ilgi göstermesi ile rahat bir nefes aldı.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede kurulan 2 pazardan biri olan Çarşamba Pazarı’nda sıcak havaya rağmen alışveriş bereketi yaşandı.  Özellikle gıda bölümünde yaşanan hareketlilik pazarcı esnafının yüzünü güldürdü. Pazar hakkında görüşlerini aldığımız pazarcı esnafı; ”Sıcak havaya rağmen Çarşamba Pazarı’nda gündüz saatlerinde beklediğimizden fazla müşteri vardı. Özellikle akşam saatlerinde havanın serinlemeye başlamasıyla daha fazla yoğunluk oldu” dediler. 
* Zam Şampiyonu Limon cepleri ekşitti
Son günlerin zam şampiyonu ve pazarın en pahalısı olan limon tanesi 1 Lira’dan satışa sunuluyor. Daha önceki haftalarda 4 tanesi 1 liraya satılan limon, şimdilerde tanesi 1 liraya satılıyor. Kasasını 130 Lira civarında aldıklarını belirten pazar esnafı vatandaşa limonu tane ile satmaya başladı. Ağustos ayında birçok ürünün fiyatında artış gözlenmezken, son günlerin şampiyonu limon oldu. Arz, talep ve ürünlerin hasat dönemine bağlı olarak fiyatlar değişirken, limon her yıl gösterdiği istikrarlı yükselişi bu yıl da sürdürdü. Tanesi 1 liraya satılan limon vatandaşların cebini ekşitti. Birçok hastalığa da şifa kaynağı olan limon yaz aylarında bol bol ev yapımı limonata içerek serinleyen vatandaşları kara kara düşündürmeye başladı. Pazar esnafı bu fiyatların Eylül Ayı’na kadar devam etmesini beklediklerini söylediler. 
* Yerli bamya cep yakıyor 
Geçen yıl kilosu 5-6 Lira arasında değişen fiyatlarda satılan bamya, bu yıl 8- 10 Lira arasında çarşamba pazarı tezgahlarına giriş yaptı. Civar ilçe ve köylerde yetiştirilen bamya bu sezonun yeni pazara çıkan ürünlerinden olması dolayısıyla fiyatının yüksek olduğu görüldü. Pazar esnafı Bamya’nın şuan 8 ila 10 Lira arasında değiştiğini, ileriki dönemlerde ucuzlamasını beklediklerini söylediler. Fiyat şuan pahalı olduğu için vatandaşlar genelde yarım kilogram veya 200 Gram olarak hazırladığımız 2-3 Lira’dan sattığımız paketlerden satın alıyorlar dediler. Fiyatındaki pahalılığa rağmen tezgahtaki Bamya’ya vatandaşlar ilgi gösterdi. (Kadir Sinici-Gülcan Kutlu) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here