Zafer Bayramı coşkusu Kırklareli Valiliği’nin resepsiyonu ile doruğa ulaştı

10
Kırklareli Valiliği tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla verilen “Zafer Bayramı Resepsiyonu” Kırklareli’nin her kesiminden bin kişiden fazla kişiyi bir araya getirerek tam anlamı ile bir Zafer Coşkusu yaşattı. 
HABER MERKEZİ
30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 91. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Kırklareli’de de gurur ve coşku içerisinde törenlerle kutlandı. Gündüz yapılan törenler ile başlayan Zafer Bayramı coşkusu Kırklareli Valiliği tarafından saat 20.00’da Sahra Açık Hava Düğün Salonu’nda verilen Zafer Bayramı Resepsiyonu ile taçlandı. 
Gündüz yapılan törenlerle katılımın az olmasına rağmen Kırklareli Valiliği tarafından düzenlenen ve samimi bir ortamın oluşmasına vesile olan “Zafer Bayramı Resepsiyonu”nda Kırklareli’deki her kesimden bin kişiden fazla insanı bir araya gelerek Zafer Coşkusu doruğa ulaştı.
Davetlileri Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla kapıda karşıladı. Canlı müzik eşliğinde verilen resepsiyonda davetlilere yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman eşi Gülseren Yaman ve kızı Elif Nur Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan eşi Figen Çağlayan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla ve Eşi tüm masaları gezip misafirlerle sohbet ettiler ve hatıra fotoğrafları çekildiler. Baloda en büyük ilgiyi ise her zamanki gibi Şehit yakınları ve Gaziler gördü. Özellikle yaşlıların oldukları masalarda makama saygıdan dolayı hepsinin Vali Mustafa Yaman’a yer vermek istemelerine karşın Vali Mustafa Yaman hepsinin oturmasını isteyerek arkalarına sıralanıp bu şekilde olmasına istedi. 
Davetlilerin çoğunun eşleri ile resepsiyona gelmeleri ve tüm misafirlerin karışık bir düzende oturmaları dikkat çekiciydi. TBMM bulunan Siyasi partilerden CHP, MHP ve AK Parti’nin Kadın Kolları, Gençlik Kolları tam kadro hazır bulundular. Ayrıca Kırklareli Belediye Başkan Adayları’ndan MHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut ve CHP Kırklareli Belediye Başkan Aday Adayları’ndan Ünal Başkur da baloya katılanlar arasındaydı.
Baloya Kaynarca’dan katılan Şehit Annesi Bedriye Seyran güne ilişkin olarak şunları söyledi: “Oğlum Aydın Seyran (Komando) 1988 yılında Siirt kırsalında şehit düştü. O günden sonra içim buruk bir şekilde hayata devam ediyorum. Ancak resepsiyonlarda komutanların ve Sayın Valimizin, Eşinin ve kızının yakın ilgisi beni çok memnun etti” dedi.  
30 Ağustos Resepsiyonu’na; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, CHP Kırklareli Milletvekili M. Siyam Kesimoğlu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Akdeniz, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Jandarma Alay Komutanı Kd. Alb. Ömer Lütfi Mor, Tugay Komutan Yardımcısı Tnk. Kur. Kd. Alb. Zafer Uğur, Topçu Kd. Alb. T. Hakan Hırka, Tnk. Alb. Ata Yüksel, Kurmay Başkanı Kur. Yrb. Ahmet Deryan Demir, Vali Yardımcıları Hikmet Çakmak, Günay Öztürk, Abdurrahman İnan, İsmail Gültekin, Mehmet Erhan Türker, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel sekreteri Ziya Eser, AK Parti Kırklareli İl Başkan Yardımcısı Ertan Özbek, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, MHP Kırklareli İl Başkanı Şaban Savaşan, Cankurt Medya Grubu Sahibi ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ve eşi Kıymet Cankurt, Hakimler, Savcılar, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Siyasi Partilerin Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Başkan ve Yöneticileri, Şehit ve Gazi Aileleri ve askeri erkan katıldı. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra ilk resepsiyon, Eylül 1925’te İzmir’de düzenlenmiştir. Atatürk’ün isteği ile sadece Müslüman erkek ve kadınların bulunduğu bu eğlence, aslında kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması ve eğlenmesi adına büyük bir devrimdir. 29 Ekim1925 tarihinde ise, ilk resmi Cumhuriyet Balosu, Ankara’da Türk Ocağı’nda, başta Cumhurbaşkanı Atatürk olmak üzere; başbakan, bakanlar, büyükelçiler, ordu komutanları ve basının ileri gelenlerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten itibaren, Ankara’da düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu’na katılmak üzere her yıl İstanbul, İzmir ve diğer büyük illerden birçok yerli ve yabancı konuk davet edilmişti. (Serkan Koçtürk-Savaş Eskici)                                                                                                                    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here