Yüzer Sergi’nin rotası Avrupa Ülkeleri

16
* Uluslararası Ticari Kültürel Organizasyonlar (ITCO) tarafından 04
Nisan–15 Mayıs 2011 tarihleri arasında14 Avrupa Ülkesi’nin 15 Limanı’nda
düzenlenecek olan  "Türkiye Yüzer Sergisi"nin tanıtımı için dün
Kırklareli’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odasında (KTSO) gerçekleştirilen "Türkiye Yüzer Sergisi" projesi tanıtım toplantısında, Organizasyon Komitesi Başkanı Oktay Ülkügüner, projeyle 14 Avrupa ülkesinin 15 limanında "Ankara" ve "Samsun" isimli iki feribotla, Türkiye’nin genel tanıtımı, turizm ve ihracat potansiyelini sergileyeceklerini belirtti.
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik sürecinde devam eden müzakerelere katkı sağlamak ve ihracat potansiyelini etkin şekilde tanıtmayı amaçladıklarını belirten Ülkügüner projede, İtalya’nın Pire, Fransa’nın Toulon, İspanya’nın Barselona, Portekiz’in Lizbon limanları da dahil toplam 15 limanda ikişer gün sergi düzenleyeceklerini söyledi.
Ülkügüner gerçekleştirilecek olan proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti:
“AB’ye bizden önce katılmış ülkeler, İstanbul’un yarısı kadar nüfusa sahip. Türkiye, sanayi alanında gelişmiş, turizm potansiyeli yüksek bir ülke. 72 milyon nüfusuyla 27 AB ülkesi içinde ikinci sırada bulunuyor. Bu nüfusun da çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Türkiye, eşi benzeri görülmemiş, tarihin engin zenginliklerine sahip bir ülke. Bu bakımdan 4 Nisan’da İstanbul’da başlayacak program, 19 Mayıs’ta İsveç’in Stockholm limanında sona erecek. Ziyaretçiler gemide, İznik çinisini ustasıyla birlikte, lületaşını da Eskişehirli ustasıyla görme imkanı yakalayacak.
"Türkiye Yüzer Sergisi"; 35 başlık altında devam eden tam üyelik müzakerelerinin basarı ile tamamlanmasına, etkin bir tanıtımla katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Benzer bir proje 1926 yılında büyük Atatürk ün emirleri ile hazırlanmış ve Dünyada uygulanan ilk yüzer sergi olarak Avrupa’nın 12 ülkesinde 16 limanı ziyaret etmiştir. Akdeniz, Batı Avrupa ve Baltık ülkelerini kapsayan program; 2011 yılı için planlanan "Türkiye Yüzer Sergisi" ile hemen hemen aynı limanlara düzenlenmiştir.
Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında birkaç tarım ürünü ile kısıtlı dış ticaretimiz olmasına karşın Atatürk, bu yüzer serginin "Genç Türkiye Cumhuriyetini Tanıtmak" amacı ile düzenlendiğini ifade etmiştir. Bu nedenle hazırladığımız projeyi "Genç Türkiye Cumhurıyeti’nden (1926) – Modern Türkiye ye (2011)" şeklinde tanımlayabiliriz.
Proje; Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeden 14 ünü (15 liman) kapsamaktadır. Programın hazırlanmasında; limanı bulunmayan üye ülkelerle birlikte nüfusları ve ekonomik potansiyelleri az olan ülkeler dikkate alınmamıştır. Sadece Fransa da biri Akdeniz (Toulon), diğeri de Batı Avrupa (Le Havre) olmak üzere iki liman belirlenmiştir.
Program kapsamındaki 14 ülke; AB üyesi ülkelerin toplam 495 milyon 458 bin 539 olan nüfuslarının 419 milyon 511 bin 201 ine, kısaca yüzde 84 üne sahip bulunmaktadır. Yine bu ülkeler Türkiye nin ithalat ve ihracatında toplam yüzde 50 paya sahiptirler. Turizm açısından bakıldığında, 2009 yılında Türkiye ye gelen 24 milyon 447 bin 231 turistin 15 milyon 181 bin 153 ünün yüzde 62 si bu ülkelerden gelenlerden oluşmuştur.
Türkiye Yüzer Sergisi; 4-5 Nisan 2011 tarihlerinde İstanbul da ülkemiz kamuoyuna tanıtıldıktan sonra, hareket ederek 46 gün sürecek bir programla 14 Avrupa ülkesinin 15 limanında ikişer gün yapılacak sergileme ile etkin bir tanıtım gerçekleştirecektir. Ankara ve Samsun Feribotları ile düzenlenecek olan Türkiye Yüzer Sergisi ne Hükümetimiz tarafından büyük önem verilmekte ve destek sağlanmaktadır.
Ankara Feribotu nda; bakanlıklar, valilikler, belediyeler, bölgesel kalkınma ajansları, ticaret ve sanayi odaları, sektörel dernek ve birlikleri ile birlikte kültürel ve sanatsal sergiler de yer almaktadır.
Samsun Feribotunda ise; ülkemizin sanayi alanında kaydettiği gelişmeleri sergilemek amacı ile her sektörde ihracat potansiyeli yüksek, lider konumundaki şirketler yer alacaklardır.
Samsun Feribotunda yer alacak kuruluşlar; Anlamı, kapsamı ve hitap ettiği coğrafya açılarından önemli bir projede, 14 Avrupa ülkesinin üst düzey şahsiyetlerine Türkiye’nin seçkin bir kuruluşu olarak tanıtılacak. İhracatımıza katkı sağlamak amacı ile hazırlanan geniş ziyaretçi potansiyeli (ithalatçılar, toptancılar, mağaza zincirleri, sanayi kuruluşları, belediye ve kamu kurumlan vb) ile birebir ticari ilişkiler kurma ortamı bulacaklardır.
Yüzer sergide yer alacak; kamu ve özel sektör temsilcileri, sanatçılar ve sergi görevlilerinin seyahatleri ve konaklamaları için Ankara ve Samsun feribotlarının kamaralarından yararlanılacaktır. Uzun sürecek programda katılımcı firma temsilcilerinin ve diğer görevlilerin değişimli olarak yer almalarını sağlayacak düzenlemeler planlanmıştır.
Her limanda; protokol, medya mensupları, işadamları ve ithalatçılar, tur operatörü ve acente temsilcilerinin katılımlarıyla kokteyller ve konserler gerçekleşecektir.
Türkiye Yüzer Sergisi’nin ülkemizin geniş kapsamlı tanıtımı ile birlikte ihracatımıza, turizmine, yatırım olanakları, müteahhitlik hizmetleri ve yer alacak tüm sektörlere önemli katkıları olacağına inanıyoruz.
AB ülkelerinde yazılı ve görsel medyada yapılacak tanıtım çalışmaları ile hedeflenen ziyaretçi kitlesine ilişkin hazırlıkları organizasyonun başarısı için önkoşul olarak görüyoruz.
Modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti nin görkemli bir vitrini olarak nitelendirdiğimiz Türkiye Yüzer Sergisi, ülkemizin Avrupa Birliği ne tam üye olarak katılmasının Avrupa için önemli bir potansiyel ve kazanım olacağını vurgulayacaktır.
Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı dış tanıtım organizasyonlarından biri olarak düzenlenecek Türkiye Yüzer Sergisi; ABİS (Avrupa Birliği İletişim Stratejisi) Kurulu tarafından desteklenmektedir. Aynı şekilde; kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, yazılı ve görsel medyamızın, ilgili tüm kurum ve kuruluşların katılımları ve destekleri ile Türkiye Yüzer Sergisi nin uzun yıllar anılardan silinmeyecek bir başarıya ulaşacağına inanıyoruz” dedi.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) eski başkanlarından Hilmi Develi de toplantıda yaptığı konuşmada, projenin Türkiye’nin tanıtılmasına önemli katkılar sağlayacağından dolayı heyecanlı olduğunu dile getirdi.
Develi; “Türkiye’nin temel sorunlarından bir tanesi ekonomide yeni pazarlara ulaşmak. İhracatta belli bir noktaya gelmek yeterli değil. Mevcut pazarlara derinlik kazandırmalıyız. 120 bin firmayı buraya çağırmaları ve bir araya gelmesi çok önemli” diye konuştu.
Toplantıya;Kırklareli Vali Yardımcıları H. Volkan Köksal, İsmail Gültekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hayati Çapa, KTSO Meclis Başkanı Mehmet Sağ, Belediye Başkanları katıldı. (s)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here