Yurtiçi Sertifikalı Tohum Kullanımı Destekleme başvuruları başladı

13
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2010 Yılı Yaz Dönemi ve 2010 Yılı Güz Dönemlerini kapsayan Yurtiçi Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteklemesi hakkındaki Tebliğ 14 Mayıs 2010 tarih ve 27581 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilerek şunlar kaydedildi:


HABER MERKEZİ
“Ödemeler bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre, yurt içinde üretilip sertifikalandırılan Sertifikalı Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Çeltik, Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek, Susam, Yerfıstığı, Kolza (Kanola), Aspir, Patates, Yonca, Korunga ve Fiğ Tohumlukları’nı kapsamaktadır.
Başvurular 2010 yılı yazlık ekimler için tebliğin yayımlanmasından itibaren 30 Haziran 2010 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük ekimler için ise 1 Eylül tarihinden, 31 Aralık 2010 tarihi mesai saati bitimine kadar yapılması gerekmektedir. Dönemi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.
2009 yılı güzlük sertifikalı tohum ekimlerini, iklim koşullarının uygunsuzluğu sebebiyle 31.12.2009 tarihine kadar yapamayıp, 2010 yılı başında ekimini yapan çiftçiler başvuruda bulunmaları halde tebliğ kapsamında sertifikalı tohum kullanım desteğinden yararlanacaklardır.
Destekleme miktarları:
Buğday, Yonca: 5 Tl/da
Arpa, Tritikale, Yulaf, Çavdar: 3,50 Tl/da
Çeltik, Yerfıtığı: 8 Tl/da
Nohut, Kurufasulye, Mercimek: 6 Tl/da
Susam, Kolza , (Kanola) aspir: 4 Tl/da
Patates: 20 Tl/da
Korunga, Fiğ: 3 Tl/da olarak belirlenmiştir.
Desteklemeye tabi arazi miktarı, faturada belirtilen tohumluk miktarının her bitki türü için belirtilecek ekim normuna bölünmesi ile ortaya çıkan miktardan büyük olamaz. Üreticilerimizi sertifikalı tohum kullanmaya ve sertifikalı tohumluk desteklemesinden yararlanmaya davet ediyoruz.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here