Yunanlılar dedelerinin yaşadığı Hamdibey Köyü’nü ziyaret etti

10
Bir gurup Yunanlı turist Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Hamdibey Köyü, eski adıyla Turulya Köyü’ne ziyarette bulundular. Yunanlı turistlere bu ziyaretlerinde…..
HABER MERKEZİ
Bir gurup Yunanlı turist Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Hamdibey Köyü, eski adıyla Turulya Köyü’ne ziyarette bulundular. Yunanlı turistlere bu ziyaretlerinde Hamdibey Köyü Muhtarı Turan Üstündağ, Çetinler Hotel sahibi Tahir Çetin, Dayko Vakfı ve Yerel Basın mensupları eşlik etti.
Rumlardan kalma evleriyle dikkat çeken Hamdibey Köyü eskiden burada yaşamış olan Yunanlıların torunlarına ev sahipliği yaptı. Köyü gezen Yunanlılar özellikle Rumlardan kalma evlere büyük ilgi gösterdiler. Köyün en yaşlısının oturduğu evi ziyaret eden Yunanlı turistler ev sahibine misafirperverliği için teşekkür ederek hediyeler verdiler. Yunanlı turistlerden Sofia Haritomeni; “Ben Yunanistan’da Türklerden kalma bir Türk Evi’nde doğdum, sizler de dedelerimizin yaşadığı evlerde doğdunuz, hepimiz aynı dünyanın insanıyız, sizleri ve dedelerimizin yaşadığı evleri görmekten hüzünle karışık büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizlere kapılarınızı açtığınız için de canı gönülden teşekkür ediyoruz” dedi. 
Daha sonra Hamdibey Köyü’nde bulunan Rum Mezarlığı’nı ziyaret eden Yunanlı turistler köyden gözyaşları içinde ayrıldılar. (Faruk Ceylan)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here