Yunanistan Konsolosu: Vize sorununu hep birlikte aşacağız

5
Yunanistan Edirne Konsolosu Katerina Varvarigu Kırklareli’de bir takım ziyaretlerde bulundu.
HABER MERKEZİ
Varvarigu, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’na gerçekleştirdiği ziyaretinde; “İş Adamalarına vize konusunda yardımcı olacağım” dedi.
Kırklareli’ne gelen Konsolos Varvarigu, ilk olarak Kırklareli Belediyesi Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı ve ardından ise Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Sağ, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Sağ; “İnşallah her iki ülke vatandaşlarının sıcak ilişkileri sürer ve her iki ülke vatandaşları bir birlerini ziyaret eder. Yunan halkı ile Türk halkının kültürleri bir birine benzemekte” dedi.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sebahattin Karalar ise “Yunanistan’da kendimizi çok rahat hissediyoruz. En büyük sıkıntımız vize problemi. Umarım bundan sonra bu sorunu konsolosumuzla aşacağız” dedi.
Varvarigu, Yunanistan vatandaşlarının Türkiye’yi çok ziyaret ettiğini belirterek özellikle Avrupa’nın Başkenti İstanbul’a gittiklerini söyledi.
İnsanların seyahat etmeleri ve başka ülkeleri görerek kültürlerinin incelenmesinin insanın ufkunu geliştirdiğini vurgulayan Varvarigu, hem sosyal hem kültürel, hem de ticari açıdan geliş gidişlerin önemli olduğuna dikkat çekti.
Varvarigu; “Benden bir önceki konsolosumuzun başlattığı çalışmaları başarı içerisinde sürmeye çalışacağım. Türk vatandaşlarının ülkemizi ziyaret etmesini istiyoruz. Bu şekilde her iki ülke vatandaşları da bir birlerini daha iyi tanıma fırsatı bulacak. Hem sosyal hem kültürel, hemde ticari açıdan geliş gidişler önemli. İş Adamalarına vize konusunda yardımcı olacağım. Ben burada bunun sözünü veriyorum. Ancak bazı prosedürleri aşamıyoruz. Prosedür çerçevesinde uygulama yapmamız gerekiyor. Vize talebi gittikçe artıyor. Kısa süreliğine ilk defa vize alan kişi daha sonra vize süresini uzatıyor. İş adamlarımız vize ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşar ise bana ulaşabilirler.”
Daha sonra Varvarigu, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret etti. Ziyareti esnasında Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Yunanistan Edirne Başkonsolosu Bayan Katerina Varvarigu’ya ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni görevinde başarılar diledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here