Yüceer, seracıların mağduriyetini TBMM’ye taşıdı

26
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, lodos nedeniyle seraları yıkılan Süleymanpaşa’ya bağlı Naip Mahallesi’nde üreticilerin karşı karşıya olduğu mağduriyetleri TBMM gündemine taşıdı. Üreticinin zararın altından tek başına kalkmasının mümkün olmadığını dile getiren Yüceer, devletin çiftçiye yardım elini uzatmasını istedi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Süleymanpaşa Naip Mahallesi’nde geçimini seracılık yaparak kazanan üreticilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, lodos nedeniyle seraları yıkılan Naipli üreticilerin zor durumda olduğunu bildirdi.
* “Üretici mağdur”
Yüceer; “Yaklaşık 50 seranın lodos nedeniyle naylonları uçmuş, demir iskeletleri yıkılmış, örtü altındaki sebzeler heba olmuştur. Lodos nedeniyle tek geçim kaynağı seralar olan üreticilerimiz mağduriyet yaşamıştır” dedi.  
* “Zararları karşılanmalı”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürlüğü tarafından lodostan zarar gören üreticilerin hasar tespit çalışmalarına başlandığını kaydeden Yüceer; “Ülkenin kalkınmasına büyük katkı sağlayan, bin bir fedakârlıkla, alın teriyle, özveriyle gece demeden gündüz demeden üretmeye çalışan, ürünü pazarda hak ettiği değeri bulmayan çiftçimiz gerçekten çok zor durumda. Bir yandan her yıl katlanarak artan girdi fiyatlarıyla uğraşıyorlar, diğer yandan borç harç içerisinde üretmeye çalışıyorlar. Seraları yeniden ayağa kaldırmaları tek başlarına mümkün olmayan Naipli üreticilerimiz zararlarının karşılanmasını, devletin yardım eli uzatmasını bekliyor” ifadelerini kullandı. 
* Başbakan’a sordu
CHP’li Yüceer, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
– Yaşanan lodos nedeniyle meydana gelen hasarın miktarı nedir? 
– Sözü edilen olumsuz hava koşulları nedeniyle kaç üretici ve ne kadar üretim alanı zarar görmüştür?
* “Devlet yardım eli uzatacak mı?”
– Hükümetinizin yaşanan lodos sonucunda meydana gelen zararları gidermek için yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir?
– Zarara uğrayan üreticilerin Ziraat Bankası ve diğer özel bankalar ile Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi hükümetinizin gündeminde midir?
– Türkiye genelinde kaç çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ne kadar borcu bulunmaktadır?” (Savaş Eskici)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here