Yorumlarımız yine ses getirdi!

8
OKU-YORUM
Rahmi Sağlık
OKU/YORUM Yazımız ses getirmeye devam ediyor.
İlk önce, 24 Aralık 2012 tarihli YORUM yazımızın ara başlığı altında; Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nin, Küçük Esnaf ve Sanatkarları, düşük faizli kredilerle destekleyip korumak amacıyla kurulduğunu ve onun için can çekişen bu kesimin mutlaka düşük faizli kredilerle desteklenmesi gerektiğini yazmıştık. 
23 Mart 2013 tarihindeki yazımızda da; “Kırklareli Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kendi bünyesinden ortaklarına kullandırdığı Kredi Faizi’nin çok yüksek olduğunu ve mutlaka düşürülmesi gerektiğini, en az devlet desteği ile kullandırılan kredi seviyesine çekilmelidir” demiştik.
Çünkü: Kooperatif, Devlet desteğiyle Halk Bankası’ndan kullandırdığı Kredi Faizi kesintiler hariç yıllık %6 iken, Kırklareli Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi kendi parasını ortaklarına, kesintiler hariç yıllık %18 faizle kullandırıldığını yazmıştık. “Gerçi bu faize masraf karşılığı diyorlar.(!)” Buna ister faiz deyin ister masraf karşılığı deyin! Neticeden bu fark garip esnafın cebinden çıkıyor. Bu iki Kredi Faizleri’nin dışında bir dizi kesintide yapılıyor.
Bu konudaki “YORUM” yazımızdan birkaç hafta sonra yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Kırklareli Kooperatifi’nin kendi bünyesinden kullandırdığı kredinin faizini yıllık %18’den %12’ye indirdiğini duyurdu.
Geçen hafta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Esnafı Bilgilendirme Toplantısı’nda Kooperatif kefaletiyle kullandırılan Kredi Faizleri’nin yıllık %6-7’den %4’e düşürüldüğünü, kesintilerin yarıya indirildiğini, kredi alırken kesilen istihbarat ücretlerinin de kaldırıldığının müjdesini verdi. 
Bizim yorum yazımızın ardından Kooperatifin kendi bünyesinden %18 ile kullandırdığı Kredi Faizi’ni %12’ye indirmesi, ayrıca Kooperatif kefaletiyle Halk Bankasınca verilen Kredi Faizleri’nin %4’e, kesintilerin de yarıya düşürülmüş olması, Kooperatif eski 2. Başkanı ve Yorumcu olarak beni sevindirdi. 
Şimdi merak ediyorum. Devlet desteği ile verilen kredinin faizi %4’e inince, Kooperatifin kendi bünyesinden %12 faizle kredi kullandıracak mı? Bana göre kullandırılmaması daha uygundur. Bunun da mutlaka çaresine bakılmalıdır.
Bakalım bu düzenlemelerden sonra, günden güne azalan Kooperatif ortak sayısı artmaya başlayacak mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here