“Yolunuz ve bahtınız hep açık olsun”

25
* Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin Aile Hekimliği Yerleştirme İşlemleri töreninde yaptığı konuşmasında; “Yaklaşık 8 yıllık Sağlık Müdürlüğü sürem boyunca Sağlık Bakanlığı’nın Merkezi’nden, ilimize yapılmış hiçbir proje, fiziki yatırım yok. Bu süreci tamamen ilin kaynaklarıyla gerçekleştirmeye çalıştık”  dedi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Aile Hekimliği Yerleştirme İşlemleri 15 Mayıs 2010 Cumartesi günü saat 09.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.
Aile Hekimliği Yerleştirme İşlemleri’ne İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin, Sağlık Bakanlığı Saha Danışmanı Kırklareli Bölge Koordinatörü Uzm. Dr. Mehmet Taşkın Eğici, Çanakkale İl Sağlık Müdür Yardımcısı Deniz Ünsal, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uğur Çağlayan, Sağlık kuruluşları personelleri, İstanbul, Çanakkale ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapan personeller katıldı.
Aile Hekimliği Pilot İl Uygulaması Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin Aile Hekimliği Pilot İl Uygulaması Atama ve Yerleştirme ile ilgili yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Sağlık Müdürlüğü’nde yaklaşık 7 yıl 2 ay kadar bir zaman geçti. Acısıyla, tatlısıyla hep beraber bu görevi bitirdik. Tabi sizler hekimin sahadaki çalışan en önemli kesimiydiniz. Bizlerde karar mekanizmasında bu işi götürmeye gayret ettik. Bizim ilin bir şanssızlığı vardı ve genel olarak lobisi olmayan bir iliz. Trakya’nın belki de en şanssız illerden biriyiz. Sağlık bakanlığında çok iyi bir lobimizin olmadığı için bizi hala Kırıkkale diye biliyorlar. Buna rağmen şikayet etmeden, çok yoğun destek almadan bu görevi götürdük. Yaklaşık 8 yıllık Sağlık Müdürlüğü sürem boyunca Sağlık Bakanlığının Merkezi’nden, ilimize yapılmış hiçbir proje, fiziki yatırım yok. Bu süreci tamamen ilin kaynaklarıyla gerçekleştirmeye çalıştık. Hep kendi imkanlarımızla bu güne kadar geldik. Birçok şey başardık. Sağlık Müdürlüğü ekibi ve sizlere çok teşekkür ediyorum, büyük özveriyle çalıştınız.
Sonuç olarak ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ gereğince yapılan birçok ilde, birçok yenilikleri de ilimizde ekip olarak sizlerle beraber gerçekleştirdi. Bu süreç içerisinde adaletli davranmaya çalıştık. Kimseye kişisel husumetli değil de kanunların bize verdiği yetkiler çerçevesinde ekip mantığı ile çalışmaya gayret ettik. Bu süreç içerisinde kırdığımız, üzdüğümüz arkadaşlarımız olabilir. Eğer böyle bir durum varsa sağlık müdürlüğü ekibi adına özür diliyorum. Haklarım sonuna kadar helal olsun size aynı şeyi sizlerden de bekliyorum. Bu gün aile hekimliğine geçiş günümüz. Belki daha önce geçebilirdik ama ilimizin çok eksiği vardı. Özellikle 4924 sayılı sözleşmeli arkadaşlarla ve Sağlık Bakanlığından 4/B’ye tabii arkadaşlarımızla şuanda Pratisyen Hekimlerimizde yüzde 90 üzerinde doluluğumuz var.
Diğer sağlık personeli açısından hekim olmayan yerimiz yok ve düzenli işleyen bir sistem var. Tabi bu şekilde yetişmek her zaman daha avantajlı. Sermaye yapımız nispeten güçlendi, 112 hizmetlerimiz günün şartlarına uygun hale getirildi, fiziki anlamda birçok şeyi düzeltmeye gayret ettik. Eksiğimiz tabiî ki mutlaka vardır ve bunlarda zamanla aşılacaktır.
Aile hekimi olacak, hekim meslektaşlarıma özellikle hatırlatmakta yarar görüyorum. ‘Koruyucu hekimliği liften unutmayın!’ en büyük endişemiz bu, tedavi hizmetlerini ön plana çıkartın, diğer koruyucu sağlık hizmetlerini 2. plana itmeyiniz. Çünkü il olarak çok iyi bir seviyeye geldik. Bunun bozulması her anlamda hem gelecek nesiller için hem de sağlıklı bir toplum için çok önemli bu konuya özellikle dikkatinizi çekmek istedim. İnşallah herkes gönlüne göre bir yer seçer, ailenizle, sevdiklerinizle, sizlerin başarılı sağlıklı, mutlu bir hayat diliyorum. Yolunuz ve bahtınız hep açık olsun” dedi.
Komisyon’da Başkanı Dr. Mehmet Bilgin, Aile Hekimliği İl Koordinatörü Dr. Bülent Onuk, Personel Şube Müdürü Alparslan Özbayram, Personel Müdür Yardımcısı Vehbi Kanyıldız ve Sağlık Ocakları Şube Müdürü Dr. Şebnem Tosun Ergün yer aldı.
Aile Hekimliği Pilot İl Uygulaması Atama ve Yerleştirme Talimatnamesi okunmasının ardından Merkez’e 10 Aile Sağlık Merkezi (ASM) 24 Hekim Birimi, Babaeski’ye 6 ASM, 15 Hekim Birimi, Dereköy’e  2 ASM, 3 Hekim Birimi, Kofçaz’a 1 ASM, 1 Hekim Birimi, Lüleburgaz’a 13 ASM, 37 Hekim Birimi, Pehlivanköy’e 1 ASM, 1 Hekim Birimi,  Pınarhisar’a 3 ASM, 5 Hekim Birimi ve Vize’ye 5 ASM 8 Hekim Birimi seçildi. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here