“Yoksullukta eşitlik sağlandığı için mutlu bir hayatları var”

5
*Başkan Çağlayan; “Küba’nın en büyük özelliği sosyalizm ve kominizim ile idare edilen tek ülke olmasıdır. Bunu görüp bilmek özel bir kültürdür. Bizde bu özelliği yakından gördük.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Küba ziyaretini tamamlayarak 30 Haziran 2011 Perşembe günü Kırklareli’ne döndü. Başkan Çağlayan, Trakya Yardımlaşma, Araştırma ve Tanıtma Vakfı organizasyonu ile Başkan Yardımcısı Ünal Başkur ve Belediye Meclis Üyesi Koray Çelikkanat ile birlikte Küba’nın Başkenti Havana’ya giderek burada bazı temaslarda bulunduklarını belirtti. Başkan Çağlayan Küba ziyareti sonrası izlenimlerini aktararak şunları söyledi;
*“Havana Belediyesi ile temaslarımız oldu”
“Küba gezisi Trakyalılar Vakfı’nın bir organizasyonu, bizde bu organizasyon kapsamında orda bulunan büyükelçiden ve Havana Belediyesi davet üzerine bir ziyaret gerçekleştirdik. Havana Büyükşehir olduğu için orada bulunan biri bayan diğeri erkek olan iki tane belediye başkanı ile görüşmelerimiz oldu. Biz kendilerine belediyemiz hakkında bilgi verdik. Onlarda kendi belediyeleri ve yönetim sistemleri hakkında bizlere bilgi verdiler.” 
*“Sosyalizm ve kominizim ile idare edilen tek ülke”
“Küba’nın en büyük özelliği sosyalizm ve kominizim ile idare edilen tek ülke olmasıdır. Bunu görüp bilmek özel bir kültürdür. Bizde bu özelliği yakından gördük. Küba’da İklim çok sıcak ve nemli, nem oranının yüksek olması nedeni ile insanı boğucu bir sıcaklık var. Bizim ziyaretimiz sırasında azda olsa yağışlar oldu. Yağışların olması nedeni ile bize “uğurlu geldiniz” diyerek teşekkür ettiler. Bereket getirmemiz anlamında çok mutlu oldular.
*“Tropikal bölge olduğu için doğal bir güzellik hakim”
“Turistler için çok güzel bir yer. Çok sanayi olmadığı için deniz temiz, tropikal bölge olduğu için her taraf yeşil ve çok güzel, ekme, dikme ve bakmak için çok gayret sarf etmeye gerek yok. Tropikal bölge olduğu için doğal bir güzellik hakim. Çok çeşitli ağaçlar, yeşil bitkiler var. Deniz kumu çok güzel, turizm açısından çok canlı bir yer. Eski model nostaljik amerikan araçlarının hepsi trafikte, bu araçlar ile turistleri de gezdiriyorlar. Oranın yerli halkı “pezo” denilen para birimini kullanıyor. Fakat turistler bu para birimini değil, yine Kübe’ya ait “kuk” adı verilen para birimini kullanıyor. Bu para birimi 1 dolar ile eşit, yerli halkın kullandığı pezo’nun 25 katı, farklı bir sistem kullanıyorlar.”
*“İnsana yatırım yapılmış”
“Küba insana yatırım yapmış, sağlık ve eğitimde çok iyi durumdalar, okuma yazma oranı çok yüksek. Sağlık açısından tıp fakültelerinden mezun edilen tüm Kübalı doktorlar tercih ediliyor. Havana’da 49 üniversite var. Şehir yapılaşmasına fazla önem vermemişler. Ama bununda bir artısı olmuş, tüm yerleşim alanları eski hali ile korunmuş, UNESCO, eski Havana olan bölgeyi tarihi miraslar listesine alarak korumaya almış. Bir proje dahilinde bu korunan tarihi yapılar restore ediliyor. Bizimde bunu görmemiz iyi oldu. Bizde Yayla Mahallesi’ndeki tarihi yapıları bu şekilde restore ettirmeyi planlıyoruz.”
*“Yoksullukta eşitlik sağlandığı için mutlu bir hayatları var”
“İnsanlar Küba’da yoksul olmalarına rağmen çok mutlu bir hayat sürdürüyor. Yoksullukta eşitlik sağlandığı için mutlu bir hayatları var. Sürekli eğleniyorlar ve eğlenceyi çok seviyorlar. Nerdeyse her lokantada 7 kişiden oluşan Latin Amerika dans grupları var. Müziği çok seviyorlar. Yollarda da müzik eşliğinde dans edenler var. Amerika’nın 50 yıldır Küba’ya uyguladığı ekonomik bir ambargo var. Bu nedenle Küba’nın gelişimine engel olunmuş. Ambargonun kalkması ile Küba hızlı bir şekilde gelişir. Çünkü Küba’nın kendine yetecek kaynakları var. Turizm’de önemli bir gelir elde ediyor.”
“Yorucu bir yolculuk yaptık”
“Küba’nın uzak olması nedeni ile yolculuğumuz çok yorucu geçti. Uçak ile Paris üzerinden aktarmalı bir yolculuk yaptık. Dönüşte Paris’te 6 saatlik bir bekleme sırasında kısa bir gezi yaptık. Paris’in en çok uğrak yerleri olan Eiffel Kulesi, ünlü alışveriş caddesi Champs Elysees, Napolyon’un Zafer Takı’nı gezdik.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here