Yoğun yağış pazara ilgiyi azalttı

36
Kırklareli merkez ilçede kurulan Cumartesi Pazarı’na vatandaşlar rağbet göstermediler. Havanın bir önceki gün yağışlı olmasından dolayı tezgâhlarını çekinerek açan pazarcı esnafı korktuğu başına gelmedi
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede kurulan Cumartesi Pazarı’na vatandaşlar rağbet göstermediler. Havanın bir önceki gün yağışlı olmasından dolayı tezgâhlarını çekinerek açan pazarcı esnafı korktuğu başına gelmedi. Cumartesi günü akşam saatlerine kadar yağmur yağmadı. Ancak yağmur yağmamasına sevinen pazarcılar, vatandaşların pazara ilgi göstermemesiyle hayal kırıklığına uğradılar. Pazarın bu kadar durgun geçeceğini tahmin etmedikleri belirten bazı pazarcı esnafı saat 4’ten sonra tezgahlarını toplayarak Pazar yerinden ayrıldı.
* Patates fiyatı değişmedi 
Geçtiğimiz yıllarda çok fazla olan ve günlerce televizyonlarda ve gazetelerde haber olan ve neredeyse bedavaya dağıtılan patates şimdi ise 1 kilosu 2,5 liraya kadar çıktı. Kilosu 25 kuruşa satılan patates biranda Kilosu 2,5 liraya kadar çıktımsı herkesi şaşırtmıştı. İlk Baharın yaklaşmasına az bir zaman kalmasıyla patatesin çoğalacağını ve tekrar fiyatın düşeceği tahmin ediliyor.
* Balık’ta son günler 
1 Eylül 2013’te av sezonu başlamasıyla birlikte denizlere açılan balıkçılar yavaş yavaş limanlara yanaşmaya hazırlanıyorlar. Bu sezon istedikleri kadar balık avlamamasıyla birlikte balık fiyatları inişli çıkışlar yaşandı. Yaz ayını gelmesiyle birlikte balık tezgahlarının önleri da boşalmaya başlandı. Av yasağını başlamasıyla birlikte balık çeşitlerinde azalmalarda başlandı. Balıkçılık uğraşanlar,  artık buzhane balığın olacağını, balık çeşitlenin azalacağını belirterek şunları kaydettiler; “balık sezonu kanunlarımıza göre avlanması 1 Mayıs’ta bitiyor, ancak balıkçılık kendi kendine Nisan 15’nde bitiriyor. Denizlerimizde balıklar azaldığı için. Nisan 15’den sonra balık çeşitleri azalıyor ve bitiyor. 1 Mayıs’ta kanunlara göre avlanma yasağı başlıyor ve bütün kayıklar limana yanaşıyor ve bağlanır. 1 Eylül’e kadar kendi bakımlarını yapmak üzere çalışırlar. Avlanma yasağı 15’de başlamasına rağmen denizlerde balık çeşidinin azalmasıyla birlikte bizler 15 Nisan’dan itibaren tezgâhlarımızı kapatmaya başlıyoruz” (kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.