Yıldız Dağları Biyosfer Projesi sona erdi

25
Yıldız Dağları Biyosfer Projesi sona erdi

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından Aralık 2008 tarihinde başlatılan Yıldız Dağları Biyosfer Projesi sona ererek, raporlar Çevre ve Orman Bakanlığı’na teslim edildi. Kırklareli Merkez Ilçeye bağlı Dereköy’den Beğendik’e, oradan ise Kıyıköy’e kadar olan alanda toplamda 30 yerleşimi kapsayan projenin 25 Kasım tarihi ile son bulduğu bildirildi.

 Tam adı ile Yıldız Dağları’nda Biyolojik Çeşitliliğin ve Doğal Kaynakların Korunması ve Sürdürelebilir Geliştirilmesi olan proje Yıldız Dağları’nın Artvin Macahel’den sonra Türkiye’nin ikinci biyosfer rezerv alanı ilan edilmesini hedefliyordu. Agriconsultin, Agrer ve Agrin firmaları tarafından taşeron sistemi ile gerçekleştirilen projenin Takım Liderliği’ni Ingiliz Dr. Michael Green, Takım Lider yardımcılığını ise Peyzaj Mimarı Prof.Dr. Türker Altan üstleniyordu.

25 Kasım 2009 tarihi itibarı ile son bulan projenin çıktı ve raporlarının Çevre ve Orman Bakanlığı’na gönderildiği ve Bakanlık tarafından projenin kabul edilmesi durumunda Biyosfer Projesi’nin yeniden ihale edilerek 5 yıllık uygulama aşamasına geçilecek. Bu 5 yıllık süre boyunca ise hedeflenen uygulamalardan bazıları ise şunlar; Biyosfer rezervi oluşturarak biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynaklarının korunması, sürdürülebilir kalkınmanin sağlanması, yerel halkın bilinçlendirilmesi ve çevre konusunda eğitimi, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi olarak nitelendiriliyor.

Yıldız Dağları Biyosfer Projesi ile yapılan çalışmalar arasında ise Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı, bölgedeki flora ve fauna araştırmaları ve ilgili grup analizleri yer alıyor. Ayrıca proje kapsamında yer alan mağaralar da Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırmaları Kulübü tarafından detaylı incelemelere yapıldı ve mağara bölgedeki mağara literatürüne alındı. Biyosfer rezervi; “Karasal, kıyısal, denizsel veya bunların birlikte oluşturdukları ekosistemlere "biyosfer" denir. Bunların UNESCO tarafından geliştirilen MAB "Insan Ve Biyoküre" programına göre belirlenmiş olan ilkelere uygun planladıkları alanlar "Biyosfer Rezervleri" dir.” deniliyor.

Yıldız Dağları Biyosfer Projesi kapsamında büyük ölçekli olarak proje alanında yer alan yerleşimlerdeki insanlar proje hakkında bilgilendirildi ve onların da projeye katılmaları sağlanmaya çalışıldı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz Kasım ayı başlarında bir grup köylü proje danışmanları ile birlikte Çevre ve Orman Bakanlığı’na giderek projeden anladıkları ve isteklerini dile getirmişti. Yıldız Dağları Biyosfer Projesi’nin son bulması ile artık top Çevre ve Orman Bakanlığı’nda. Eğer proje kabul edilirse yeniden ihale edilecek ve 5 yıllık uygulama süreci başlayacak. Kabul edilmez ise Yıldız Dağları’nın Biyosfer Rezervi’nin kabulu ileri bir tarihe ertelenmiş olacak.

Ayrıca Kırklareli Il Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde Yıldız Dağları Biyosfer Projesi’ne ait olan proje ofisinin gazetemiz muhabileri tarafından yapılan incelemede tamamen boşaltılarak yeniden restore edildiği belirlendi. Bunun yanı sıra Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda 14 Aralık Pazartesi günü projenin son etkinliği olması planlanan ödül ve konferans törenlerinin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın isteği üzerine iptal edildiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.