Yiğitbaşı Köyü çağa ayak uydurdu.

88
Kendi köylerine, kendileri hizmet eden Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı birkaç haneli Yiğitbaşı köyünün ve köylülerinin yaptıkları çalışmalar diğer köylere örnek olacak oluyor.
HABER MERKEZİ
Kendi köylerine, kendileri hizmet eden Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı birkaç haneli Yiğitbaşı köyünün ve köylülerinin yaptıkları çalışmalar diğer köylere örnek olacak oluyor.
Yiğitbaşı köylüsü bir araya gelerek büyük göç almış olan Yiğitbaşı Köyü adına teknolojiden yararlanarak önce bir internet sayfası açıp değişik kentlere göç etmiş olan vatandaşlarının haberleşmesini kolaylaştırdılar. 
Geçen yıl Mayıs ayında kendi aralarında düzenledikleri  pikniğin ardından kendi çabalarıyla ve Devletten alacakları küçük yardımlarla  köylerindeki eksikleri tek tek giderme kararı aldılar. Yıllardır kullanılmayan Yiğitbaşı Köyü camii’ni onarmakla işe başlayan köylüler var olan binanın içini ve dışını yeni baştan yenileyerek kullanılabilir hale getirdiler. 
Camii onarımının ardından Demirköy İlçe müftülüğünün köye atadığı imam için köyde bir lojman yapmaya karar veren köylüler Demirköy Kaymakamlığından aldıkları yardım ve köylülerin malzeme bağışı ile lojman yapıman yapımını başlattılar.  
Yıllardır çevresi sarılı olmayan, üzerinde hayvanların gezdiği mezarlığı çevrelemek için çalışmaları da başlatan Yiğitbaşı köylüleri ”köyümüzün sorunlarını çözmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde camii onarımını yaptık, köyümüze bir lojman kazandırıyoruz, en kısa sürede mezarlığımızı da çevreleyeceğiz. Köyümüz doğa gezileri için mükemmel bir yer bu yüzden çeşitli çevre dernekleri zaman zaman gezi düzenliyor bu misafirlerimiz de unutmayarak köyümüzde daha önce mevcut olmayan tuvaletimizi ve abdest hanemizi yapıyoruz. 
Geçen yıl başlattığımız pikniğimizi daha da geliştirerek geleneksel hale getirdik. Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında köyümüzde buluşarak hem hasret gidereceğiz hem de köyümüz için neler yapabileceğimizi konuşup köyümüzün sorunlarını çözüme ulaştıracağız” dediler.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yiğitbaşı Muhtarı Birol Coşkun ”Köylülerin de yardımıyla her geçen gün başka bir çehre kazanan köyümüz eskiden gördüğü değeri yeniden kazanıyor. Yiğitbaşı köyünün diğer köylere örnek olmaya başlayacağını düşünüyorum. Köyümüzde daha çok eksik var bunların da giderilmesi için çalışmalarımız devam edecek. Köyümüzün eksiklerini gidermek, daha iyi yaşanır hale getirmek için, içte ve dışta yaşayan Yiğitbaşılı’lar olarak daha fazla katkı yapmamız, çalışmaların içinde maddi ve manevi olarak bulunmamız gerekmektedir. Madem ki bu köyde yaşayan ve ebedi aleme intikal etmiş ana babalarımız, eş ve dostlarımız var, o halde hepimizin görevi köyümüze hizmet etmek  olacaktır. Ne yaparsak köyümüzün kalkınması ve güzelliği için yapacağız. 
Maddi manevi destek veren en başta bütün köylülerimize, bizden desteklerini esirgemeyen Demirköy Kaymakamlığına, Demirköy Belediyesine ve Demirköy Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz.” dedi. Gülcan Kutlu-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.