Yeşilova Köyü birinciliği kaptı

19
Bu sene 8.si yapılan Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje’ yarışmasının bu seneki birincisi Pehlivanköy İlçesine bağlı Yeşilova Köyü’nden katılan Zeynep Tav oldu.
Geçtiğimiz yıl 3 Mart 2010’da yapılan yarışmada 1. Merkez İlçeye bağlı Ürünlü Köyü’nden Azime Altınel ve Recebiye Acar olmuştu.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje’ yarışmasının 8.si 25 Şubat 2011 Cuma günü Kırklareli Halk Eğitimi merkezi’nde saat 14.00’da yapıldı.
Yarışmada Kırklareli merkeze bağlı Pehlivanköy ilçesi Yeşilova Köyü’nden katılan Zeynep Tav birinci oldu.
‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje’ yarışması saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başladı.
Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, Tarım Bakanlığı tarafından 81 ilde her yıl düzenlenmekte olan  ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje’ yarışmasının Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü koordinasyonunda İl müdürlükleri tarafından ilk kez 2004 yılında yapıldığını ve bu yıl 8. sinin düzenlendiğini belirtti.
Çebi; “Müdürlüğümüzce Kırsal alanda kadın çiftçilere götürülen eğitim ve yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" Bilgi yarışması yapılmaktadır. Yarışma formatı her yıl geliştirilerek bu yıl Kadın çiftçiler bilgi ve proje yarışması adıyla yapılacaktır. Yani Türkiye final yarışması proje bazında olacaktır.
Yarışma İl, bölge ve Türkiye finali olarak üç aşamalıdır. Bugün burada il Finali Yarışmasına Merkez ilçe ve İlçe Köylerinden 8 yarışmacı katılacaktır. Bölge Finali 19 Nisan 2011 tarihinde Marmara Bölgesi 9 il biricisinin katılımıyla ilimizde yapılacaktır. Bölge finalinde birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye de bin TL, Türkiye finali ise geçen yıl birincisi Erzurum ilinde yapılacak olup, 9 bölge birincisi katılacaktır.
Finalde ise birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye de 3 bin TL ve diğer yarışmacılara da 500 TL ödül verilecek.
Ayrıca Türkiye birincisine 40 bin TL proje desteği bakanlığımız bütçesinden sağlanacak” dedi.
‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje’ yarışmasına katılan yarışmacılara hayvancılık, ev ekonomisi, tarımsal üretim ve çocuk gelişimi gibi diğer tarımsal konularında 15 adet soru sorularak merkez ve ilçelerden 8 kadın yarışması katıldı.
Kırklareli Merkeze bağlı Çukurpınar Köyü’nden katılan Tülay Özkan 15 sorudan 14’üne, Lüleburgaz ilçesi Ertuğrul Köyü’nden katılan Fatma Acun 15 sorudan 13’üne, Babaeski İlçesine bağlı Erikleryurdu Köyü’nden katılan Aslı Manav 15 sorudan 14’üne, Kofçaz İlçesine bağlı Ahlatlı köyü’nden katılan Hilmiye Ünlü 15 sorudan 15’ine, Demirköy İlçesi’ne bağlı Yeşilce Köyü’nden katılan Sema Göre 15 sorudan 14’üne, Pehlivanköy İlçesine bağlı Yeşilova Köyü’nden katılan Zeynep Tav 15 sorudan 15’ine, Pınarhisar İlçesine bağlı Erener Köyü’nden katılan Ayşe Akter 15 sorudan 13’üne ve Vize ilçesinin Soğucak Köyü’nden katılan Sema Sav katılarak 15 sorudan 13’üne doğru cevap verdi.
Birincilik, ikincilik, üçüncülük ve dördüncülüğün belirlenmesi amacıyla altın sorulara geçildi.
Sorulan 2 altın soru kapsamında ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje’ yarışmasında Pehlivanköy İlçesine bağlı Yeşilova Köyü’nden katılan Zeynep Tav birinci, Kofçaz İlçesine bağlı Ahlatlı köyü’nden katılan Hilmiye Ünlü ikinci, Demirköy İlçesi’ne bağlı Yeşilce Köyü’nden katılan Sema Göre üçüncü ve Kırklareli Merkeze bağlı Çukurpınar Köyü’nden katılan Tülay Özkan dördüncü oldu.
Yarışmada dereceye giren yarışmacılara Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin ve Tarım İl Müdürü Hasan Çebi çeşitli hediyeler verdiler. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here