Yeşiller ve Sol Gelecek Partilileri Kırklareli’de buluştu

12
25 Kasım 2013 tarihinde kurularak Türkiye’de siyaset hayatına atılan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Kırklareli buluşması 10 Şubat 2013 Pazar günü saat 15.00’te Kırklareli TMMOB Lokali’nde düzenlenen programla gerçekleşti.
HABER MERKEZİ
Düzenlenen buluşma programına; Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Sevil turan, MYK Üyesi Saruhan Oluç, PM Üyesi Prof. Dr, Tanay Sıtkı Uyar, Kırklareli İl Kurucu Başkanı Hüseyin Kahraman, Lüleburgaz İlçe Başkanı İbrahim Koçer ile partililer katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Hüseyin Kahraman; “Doğadan, insandan ve Emekten yana siyaseti yükseltmek için doğayla birlikte tüm haklarımızın güvence altına alındığı, ekolojik bir toplumsal dönüşümü, Yeşil ve Sol seçeneği yaratmak için, Antikapitalist, antişövanist, anti militarist, emek eksenli sosyal bir dünya için Türkiye siyasetinde yeni bir başlangıç için dün meydanlardaydık bugün sahnedeyiz. Bizler nasıl bir Dünya istiyorsak öyle bir parti kurduk ekoloji ve çevre ana unsurlarımızdan bir tanesidir” dedi.
Konuşmaların devamında Kırklareli Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Kırklareli Eş başkanı Ertuğrul Öksüz şunları kaydetti:
“Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, sürdürülebilir bir yaşam ve gelecek için, ekolojik, özgürlükçü, eşitlikçi ve dayanışmacı bir toplumun kurulması yolunda, çoğulcu ve katılımcı bir mücadele anlayışıyla politik bir sorumluluk üstlenen; insan haklarını hiçbir ayrımcılığa yer vermeyecek şekilde savunan, doğanın ve tüm canlıların haklarını gözeten, toplumsal adaletten yana olan, ekolojist, barışçı ve demokratik bir partidir. İnsanın insanı ve doğayı sömürmediği, emekçilerin ve tüm insanların onurlu bir hayatı insanca yaşayarak, özgür ve mutlu bir yaşam kurabilecekleri, gelecek kuşaklara yaşanılabilinir bir dünya bırakma bilincine sahip bir toplum amaçlıyor. Yeşiller ve Sol gelecek Partisi; çoğulcudur ve çeşitliliği zenginlik sayar. Farklı görüş ve geleneklerin katkıda bulunduğu partimiz, yeşil hareketin, özgürlükçü solun, emek hareketinin, inançları, etnik kimlikleri ve kültürleri nedeni ile baskı ve ayrımcılığa uğrayanların, kadın özgürleşme hareketinin ve feminizmin, LGBT hareketinin, insan hakları, dünce özgürlüğü ve barış savunucularının, gençlik hareketlerinin, nükleer karşıtı hareketin ve hayvan hakları savunucularının mücadelelerine sahip çıkacak ve sürdürecek. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, doğrudan demokrasi idealine sahip çıkar. Partinin ilkelerini benimseyen herkese her yurttaşa kapımız açıktır. Politik mücadelesini, her yerel örgütün, her çalışma grubunun eşit düzeyde katılımcılığıyla gerçekleşir. Katılımcılık siyasi çalışmalarında ve hay: atın her alanında en önemli rehberlik ilkesidir. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi hayata ve dünyaya soldan bakar. Solun eşitlik, özgürlük, adalet, barış ve da, dünyayı dayanışma gibi evrensel değerlerine, dünyayı değiştirmek, demokrasiyi geliştirmek, barış içinde eşit ve özgür yaşamak için verdiği tarihsel mücadele birikimine sahip çıkar ve sürdürür. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, şiddete karşıdır. Savaşa ve devlet şiddetine karşı mücadele eder. Erkeklerin kadınlara, insanın diğer cancılılarına yönelik şiddetine ve toplumsal hayata sinmiş her türlü şiddete karşı mücadele eder. Yaşanılabilir bir dünya için, eşitlikçi, sosyal, özgürlükçü, adil ve yeşil bir dünya. Sürdürülebilir bir ekonomik bir sistem için, gelecek kuşakların, doğanın haklarını gözeten, insandan ve doğadan yana çevre enerji, tarım ve ekonomi politikalarını mümkündür. Bunun için harekete geçmek, yaşanabilir bir dünyayı bugünden kurmak zorundayız. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin bugün buradan da yakılan mücadele ateşiyle sürecek ve başka bir dünya mümkün. Bu umudu hep birlikte gerçekleştirmeye sizleri davet ediyorum."
Daha sonrasında ise Lüleburgaz Eş Başkanı İbrahim Koçer ve diğer katılımcılar söz alarak Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin umudu olacağını birçok kişiyi kendisi etrafında toplayacağını dile getirdiler. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin yaptığı toplantısının sonunda Kokteyl ile birlikte Sanatçı Yasemin Göksu’nun verdiği konser ile sona erdi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here