YERİ GELDİKÇE

74
Demirköy Dökümhanesi
Murat Zortul
Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) İstanbul’un Fethiyle ilgili hadis-i şerifi başta Buhari’nin et-Tarihü’l Kebir Kitabı olmak üzere, Ahmed Bin Hanbel’in Müsned ve Taberânî’nin el-Mûcemu’l Kebir adlı kitaplarında  ve birçok hadis kaynağında yer almaktadır.
Buhârî’nin kitabında geçen İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifin tam tercümesi şöyledir: Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.”   
İstanbul, Peygamber Efendimiz (S.A.V) in işaret ettiği şekilde fetholundu. Fatih Sultan Mehmet, sadece dünya tarihine damgasını vurarak, çağ açıp, çağ kapamakla kalmayıp, dinimizdeki önemli yerini de almış oldu
İstanbul ‘ un fethindeki en önemli araçlardan birisi de, surları yerle bir eden ve o güne kadar dünyanın gördüğü en büyük TOP olan, ŞAHİ TOPLARI idi. O TOP’ların dökümlerinin yapıldığı yer ise, Kırklareli ili sınırları içerisinde Kalan, adını da o dökümhanenin etkisinden alan DEMİRKÖY idi.
FETİH 1453 Filmi’nde de, o döneme ait bir çok motif ve bilgi kırıntısı serpiştirilmişti. Geçen haftaki yazımızda ele aldığımız KARAGÖZ konusu gibi, DEMİRKÖY ve DEMİRHANE konusu da, bölgenin tanıtımı açısından oldukça önemli.
Diğer ülkeler, turizmin kalkınması ve gelir aralığındaki oranlarını yükseltebilmesi için, çok daha az öneme ve değere sahip mekanlarını, çok daha ciddi tanıtımlarla güçlendirerek, hem gelire, hem de prestije endeksliyorlar.
TRAKYA KALKINMA AJANSI’nın bu yöndeki çalışmalarını, fon üretme çabalarını ve yaklaşımlarını heyecan ile izliyoruz. Otantik köyler oluştararak, turizme kazandırmak gibi… Edirne ‘ de Venedik ‘i andıran, nehir yataklarında gezinti alanları meydana getirmek gibi…
 Demirhane de, işlendiğinde bölgeyi turizm açısından uçurabilecek vasıftaki yerlerden sadece birisi. Tanıtım filmleri ve belgeseller yapmak, dış ülkelerin temsilciklerine ve turizm acentelerine gönderilecek tanıtım broşürleri ve dergileri sunabilmek… Bunlar sadece basit birkaç çalışma olabilir…
Yeşilyurt Gazetesi ve ZORTUL MEDYA GRUP A.Ş. bünyesindeki tüm gazete ve yayınları, bölgenin tarihi ve turistik değerlerinin tanıtımı için seferber etmek niyetindeyiz. Bu yönde, önerileri ve katkıları olanlara da, sütunlarımızı sonuna kadar açıyoruz.
Elbette ki, çevresel sorun olmayacak önlemleriyle birlikte kurulmuş ve kurulacak sanayiye de karşı olunmamalı. Aş ve iş üretebilmek için bunlara da ihtiyacımız var. Ancak; elimizde zaten var olan bu tarihi ve turistik güzelliklerimizi, mütevazı bedellerle tanıtabildiğimizde, turizm yolu ile kalkınmada önemli bir rüzgarı da elde edebiliriz.
Şimdi, buradan bu konularla ilgili olan herkese davette bulunuyorum; Gelin, el birliği ile turizm hazinelerimizi en iyi şekilde tanıtalım. Bize de görevler verilsin. Tanıtım sponsorunuz ve destekçiniz olalım. El birliği ile gelinebilecek en iyi konumlara gelelim…
Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz…
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here