Yeraltı su kuyuları ve ruhsatsız maden rezervleri kontrol altına alınacak

7
Yeraltı su kuyuları ve ruhsatsız maden rezervleri kontrol altına alınacak

Kırklareli Il Genel Meclisi, ilimizde çevreye kalıcı zararlar veren gereğinden fazla yeraltı kuyu sularına ve ruhsatsız madenlere çözüm bulmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Meclis Aralık ayı birleşimleri kapsamında görüşülen konular önümüzdeki yıllarda ilimizdeki yeraltı sularının tükenmesinin önüne geçilmesini öngörüyor. Mecliste görüşülen günden maddeleri esnasında iktidar ve muhalefet partisi üyelerinin bir çok konuda hemfikir olması ise Il Genel Meclisi’nin ne kadar başarılı bir çalışma prensibi olduğunu gözler önüne seriyor.

Kırklareli Il Genel Meclisi Aralık ayı 3. Birleşimi gerçekleştirildi. Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda dün saat 10:30’da başlayan birleşim yoklama ve geçmiş birleşime ait tutanak özetinin okunması ile başladı. Meclisi 2. birleşimdinde gündem maddesi olarak görüşülen 3. maddenin yönetmeliğinin üzerinde durulması sebebi ile dünkü birleşime alınan maddenin yenilenmiş raporunu Meclis Içişleri ve Çeşitli Işler Komisyonu Başkanı Sadettin Kızmaz okudu ve rapor üzerinde söz alan bulunmayınca oybirliği ile kabul edildi.

Meclisin 4. gündem maddesinde, Ilimizdeki tüm yeraltı suyu kuyularına sayaç takılarak, suyun ticari işletmenin ihtiyacı dışında kalan kısmının ücretlendirilmesi ile ilgili hazırlanan “Tarifeler Yönetmeliği” hakkında “Içişleri ve Çeşitli Işler Komisyonu” tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. Içişleri ve Çeşitli Işler Komisyonu Başkanı Sadettin Kızmaz tarafından okunan raporun ardından tarifeler yönetmeliği ile ilgili özel komisyonun kurulmasına karar verildi. Bu karar doğrultusunda Kenan Çiftçi, Sadettin Kızmaz, Aydın Karakoç ve Yurdaer Ulus özel komisyona seçildi. Özel komisyon seçimlerinin ardından Başkan Tuna Soykan tarifeler yönetmeliği hakkındaki raporu meclisin oylarına sundu ve oybirliği ile kabul edildi.

Il Genel Meclisi’nin 5. gündem maddesinde ise son yıllarda ilimiz ilçe ve köylerinde artan ve çok büyük çevre sorunlarına yol açan madenler konusu görüşüldü. Il Özel Idaresi’nce ruhsatlandırılan 1 (a) grubu madenlerin Il Özel Idaresine katkıları ve ruhsatsız olanların tespit edilmesi ve incelenmesi hususunda “Çevre ve Sağlık Komisyonu” ile Özel Komisyon tarafından hazırlanan rapor ele alındı. Ilimizdeki ruhsatlı ve ruhsatsız maden ocaklarının disipline edilmesi için Meclis tarafından kurulan özel komisyonun destekleri ile ele alınan raporu Meclis Başkanı Tuna Soykan okudu.

“Madenler ne milli ekonomiye ne ilimizin özel idaresine çok fazla katkı sağlamıyor”

Il Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Özel Komisyon tarafından hazırlanan oldukça ayrıntılı rapor meclis üyeleri tarafından beğeni ile karşılandı. Başkan Tuna Soykan tarafından okunan raporun ardından söz alan Nail Özden, Vize’deki kazı ve maden çalışmalarının doğaya çok büyük zararlar verdiğini belirterek; “Ilimizdeki yeraltı kaynaklarından ve yerr altı madenlerinden yararlanılınmasına kişisel olarak taraftarım. Amacım bu konuda işin disipline edilmesiydi. Ama bu işletme ruhsatı verilen yerlerin üçte biri ilimizin Vize ilçesinde verilmiştir.

Işletme ruhsatı verilmiş olan yerlerde meclis olarak yapacağımız pek çok şey yok. Asıl amacımız arama ruhsatı verilen yerlerle ilgiliydi. Çünkü Vize ve çevresinde 70 küsür tane verilmiş arama ruhsatı var. Bunların yüzde 10’u işletme çevrilirse bizim bölgede ciddi tahribatların meydana geleceğini düşünüyoruz. Bunların özellikle orman alanında olması dolayısıyla ormanların çöl haline geleceğini, yeraltı sularına zarar vereceğinden endişemiz olduğu için bunların disipline edilmesine katkı verebilirmiyiz? Düşüncesini taşıyoruz. Ama maalesef meclis olarak pek fazla bu işe yetkimiz olmuyor. Madenler ne milli ekonomiye ne ilimizin özel idaresine çok fazla katkı sağlamıyor. Bir benzin istasyonu ve hayvan besi tesisi kurulacağı zaman istenilen kurum görüşlerinin bir maden ocağı işletme ruhsatı verilirken aranmıyor.” dedi.

“Kalker tabakayı yok ederseniz, Trakya’daki bütün yeraltı sularını yok edeceksiniz”

Özden’in konuşmasının akabinde söz alan Aydın Karakoç yine ileriye dönük konuşmasında şunları kaydetti; ”Tükenmez kalem bile tükenir. Ruhsatlar birime özgü veriliyor. Bölge bütünlüğü gözetilerek hiçbir ruhsatın değerlendirilmesi maalesef bugüne kadar yapılmadı. Ocaklar üzerinden yapılacak ciddi bir denetimden ülkenin çok şeyler kazanacağına inanıyorum. Ocakların açılmasına biz de taraftarız. Anayasa mahkemesinin maddesine göre hiçbir madene çed raporu verilmeden izin verilemez, deniliyor. Ama şu ana kadar ilimizde verilen maden izinlerinin sadece ikisinde çed raporu var. Saray istikametinden gelip Kofçaz’a kadar giden bölgede kalkerli bir tabakamız var. Bu tabakayı yok ederseniz, Trakya’daki bütün yeraltı sularını yok edeceksiniz.” diye konuştu.

Karakoç ardından söz alan Hasan Dağ ise ilimizde patlatmalı maden araması yapanların sayısının belirlenerek kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından Başkan Tuna Soykan tarafından 5. gündem maddesi meclisi oylarına sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi. Başkan Tuna Soykan Aralık ayı 3. birleşini kapatarak 4. birleşimin bugün saat 10:30’da gerçekleştirileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here