Yeniköy “Atatürk Heykeli”ne kavuştu

6
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Yeniköy’de, 4 metre büyüklüğünde yaptırılan “Atatürk Heykeli” düzenlenen törenle açıldı.

 


HABER MERKEZİ
Babaeski Kaymakamı Mustafa Demir’in minik öğrenciler tarafından çiçekler ile karşılandığı Yeniköy’de, Köy Muhtarlığı Köy bütçesi, Trakya Birlik ve Babaeski Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Göksel Baytok’un katkıları ile yaptırılan Atatürk Heykeli açılış törenine; Garnizon Komutanı İs. Kd. Alb. Murat Mayda, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, eski devlet bakanı Hasan Korkut, Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen, İlçe Emniyet Müdürü Tuncay Sancak, İlçe Jandarma  Komutanı Yüzbaşı Abdülkadir Eren, CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, CHP İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel, İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Resmi Daire ve Okul Müdürleri, Kamu yararına çalışan Birlik, Oda ve Dernek Başkanları, Köy ve Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Düzenlenen tören, Babaeski Belediye Bandosu eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından, istiklal marşının okunması ile başladı.
Törende konuşan, Yeniköy Köyü Muhtarı M. İhsan Kanat, şunları kaydetti;
“Makineli tarıma geçmeden önce ortalık sessiz, okullarımız açık, hafta başları ve hafta sonları okullarda ulusal marşımız söylenir göndere bayrak çekilirdi. Öküz arabası ile tarlasına giden çiftçi, ulusal marşı duyduğu zaman arabadan inip öküzlerin önüne geçer, boyunduruğun başına dikilir, şapkasını çıkarıp eline alır ve ulusal marş bitene kadar bekler, ondan sonra işine, tarlasına giderdi. Köyümüzde ki Öğrencilerin 4-5-6-7 ve 8.sınıfların taşımalı eğitime geçince Köyümüzde ne ulusal marş kaldı, ne okul önündeki Atatürk büstleri. Köyümüzde Milli bayram törenleri yapılmaz hale geldi. Bu vesile ile Köyümüzde milli duygular zayıflamaya başladı. İşte bu üzücü durumdan etkilenerek ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini köyümüz meydanına yapmaya karar verdik ve en kısa zamanda bu özlemimizi gerçekleştirmiş olduk. Bu heykelin yapılmasında maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen Trakya Birlik Yönetimine, Babaeski Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğüne ve ayrıca manevi destek veren Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanlığına, yapımında emeği geçen herkese huzurlarınızda şahsım ve Köy halkım adına şükran ve minnetlerimi sunarım.” 
Konuşmasını tamamlayan Muhtar Kanat, daha sonra, Kaymakam Mustafa Demir’den Köyün sorunları ile ilgili şu taleplerde bulundu.
“Yaşam devam ettikçe sorunlar hep olacak. Şuan da Köyümüzde çözüm bekleyen bazı sorunları belirtmek istiyorum. Hiçbir işlevi kalmayan dalgıç pompa terfi binasının yerinin değiştirilmesinin, kanalizasyondan dolayı bozulan Köy yollarının bakım, onarım ve asfaltlanması, dere yatağının temizlenip açılmasını, sosyal içerikli iki sorunumuzdan biri düğün salonu, diğeri de gençlere spor sahası yapılması.”
Kaymakam Mustafa Demir’de yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi; “ Babaeski İlçesi’nde iki gündür çok güzel şeyler yaşıyoruz. Cumhuriyetin kurucusu eşsiz insan, büyük komutan, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, dün Müsellim Köyü’nde büstünün açılış törenini yaptık. Bugün ise Yeniköy’ümüzde ki bu muhteşem Atatürk heykelinin açılış töreninde yine sizlerle birlikteyiz. Bu heykeli internet üzerinden bularak seminerdeki diğer Kaymakam arkadaşlarıma göstermiştim. Bunu internet üzerinde değil de gelip yerinde görmelerinin daha uygun olacağını söylemiştim. Bugün ne kadar haklı olduğumu bir kez daha sizlerin huzurunda gördüm.” 
Daha sonra, Kaymakam Mustafa Demir, Garnizon Komutanı İs. Kd. Alb. Murat Mayda ve Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, 4 metre boyunda ki “Atatürk Heykeli” nin açılışını yaptı. Törenin sonunda ise Köy Muhtarı M. İhsan Kanat, konuklara etli pilav ve ayran ikramında bulundu. (ö.b.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here