Yenice Belde halkı yetkililere sesleniyor

20

“Beldemizde Taş Ocağı istemiyoruz”

Ergene Platformu Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice Beldesi’nde bir araya geldi. Beldede açılacak olan Taş Ocağı konusunun ele alındığı toplantıya katılanlar yetkililere “Beldemizde Taş Ocağı istemiyoruz” diye seslendiler.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice Belde sınırları içerisindeki 500 dönüm arazi içerisinde Trakya Maden Şirketi tarafından açılmak istenen Taş Ocağı’na belde ve yöre halkı büyük tepki gösteriyor.
Bu konuyu gündem maddesi haline getiren Ergene Platformu bileşenleri de 23 Ekim 2011 Pazar günü Yenice Beldesi’nde bir toplantı düzenlediler. Saat 12.00’de başlayan toplantıya; Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Yenice Belediye Başkanı Hasan Akyan başta olmak üzere Ergene Platformu’nu oluşturan Sivil Toplum Örgütleri’nin Başkan ve Temsilcileri, üyeleri ile Belde halkı katıldı. 
Saygı Duruşu ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Yenice Belediye Başkanı Hasan Aykan şunları kaydetti:
“Beldemizin Çakmakkaya Mevkii’nde 500 dönüm arazi Trakya Madeni Şirketi tarafından Taş Ocağı açılması amacıyla devletimizden kiralanmıştır. Beldemiz ilimiz haritası üzerinde Istranca Dağları’nın eteğinde olduğundan güzel bir yere sahiptir. Konumu itibari ile yöremizin Oksijen Deposu olarak ünlenmiştir. Beldemizin mülkü hudutlarının çoğunluğunu devlet ormanları oluşturmaktadır. Tarım arazilerimizin açlığı ciddi istihdam sorunu yaşatmaktadır. Belde olarak sanayi alanlarından uzak olmamız, ulaşım olanaklarının azlığı ve ormandan yeterince yararlanamamak dezavantaj oluşturmaktadır.
İşletilmesi planlanan Taş Ocağı faaliyete geçtiği zaman zaten sınırlı olan tarım arazileri, otlak alanları, su kaynakları ve doğal yapı zarar görecektir. Belde halkımız geçimlerini Tarım ve Hayvancılık’tan sağlamaktadır. Bu olumsuz durum halkımızın geçim kaynaklarının ellerinden alınması anlamına gelmektedir. Kaldı ki bahsi geçen alan kesinleşmiş olan Trakya Çevre Düzeni Planı’nda “Tarımsal Niteliği Korunacak Alanlar” içerisinde görünmektedir. Planda; doğal değerlerin ve çevrenin korunması öncelikli olarak gözetilmiş, doğal çevrenin korunması Taş, Kum, Kil Ocakları’nın açılmamasına izin verilmemesi önerilmiş ve plan notlarına yazılmıştır.
Bu demektir ki; öncelikli projelerimiz ve yatırımlarımız bir Taş Ocağı açmak olmamalıdır. Sahip olunan doğal kaynakların kullanılması, yöremize uygun Meyvecilik, Arıcılık, Bağcılık ve Hayvancılığın modernize edilmesi öncelikli önerilerimiz ve yatırımlarımız olmalıdır.
Bunun içindir ki; özellikle Yenice Belde Halkamızın, komşu köylerimiz olan İslambeyli Köyü, Evciler Köyü ve Sergen Beldesi halkının, sivil toplum örgütü kurumlarının ve basınımızın bugün olduğu gibi yarınlarda da desteğine ihtiyacımız vardır. Lütfen haklı olan tepkimize destek verin.”
Belediye Başkanı Hasan Aykan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Beldenin tarihi geçmişi ile ilgili olarak bilgiler verildi. Düzenlenen toplantıda sırası ile; Kırklareli Kent Konseyi Başkanı ve TEMA Merkez İlçe Temsilcisi Münir Saygın, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü’nden Prof. Dr. A. Halim Orta, Kırklareli İl Genel Meclisi Üyesi Aydın Karakoç, TEMA Lüleburgaz Gönüllü Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, Erdoğan Kantürer, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Başkanı Nusret Türkkan, Turabi Kayan, Karamusul  Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürcan Kırım, Çerkezköy Kadınlar El Ele Derneği Başkanı Nurhan Altıntaş’ta birer konuşma yaparak Taş Ocağı’nın beldede ve yörede oluşturacağı olumsuz etkileri dile getirdiler. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.