Yeni yıl hindileri görücüye çıktı

13
Yeni yıl yaklaşırken yılbaşı hazırlıkları başladı. Kırklareli’de yeni yıl hindileri görücüye çıktı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de hindi besiciliği yapan Murat Aktoprak, hindinin tanesinin 60 ila 100 lira arasında satışa çıktığını söyledi.
Siparişleri geçtiğimiz haftalarda almaya başladığını ifade eden Aktoprak, şimdiye kadar yaklaşık 50 hindiden 20’sini sattığını ve satışlarında son güne kadar devam edeceğini belirtti.
Satışlardan umutlu olduğunu söyleyen Aktoprak;
“Hindi satışları sadece yılbaşlarında oluyor. Hindilere kiloya göre fiyat biçilerek satılıyor ve hindilerimin tanesi 60 ila 100 lira arasında değişiyor. Erkek hindiler 10 ile 12 kiloda, dişiler ise 8 ile 10 kilo arasında değişiyor. 
Yılbaşı denilince sofraların vazgeçilmezi hindi akla geliyor. Hindi satışları bu yıl geçen yıllara göre daha erken başladı. Bir yıl boyunca hindilerimizi yetiştirdik. İnşallah hindilerimizin hepsi satılır. Hindi piyasasındaki pahalılık yem fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Fiyatlar geçen yıllara oranla aynı” dedi.
* Hindi nasıl hazırlanır?
Bütün hindi yıkanıp temizlendikten sonra içerisine hazırlanan iç pilav konur. İç pilav konduktan sonra iplik ile dikilir. Dikilen hindi içerisi su dolu tencereye konur. Tencerenin içine gelişi güzel kesilmiş havuç, kereviz sapı, maydanoz sapı, tane karabiber ve kuru soğan atılır. Hindi 30 dakika ara ile altlı üstlü çevrilir. 1,5 saat sonra tencereden alınarak fırın tepsisine konur. Üzerine hazırlanan sos sürülerek 180 derece fırında kızarana kadar pişirilir. Hindi piştikten sonra ayrı bir tepsiye alınır. Kenarlarına iç pilav dökülerek servisi hazırlanır.
* Hindi kapama nasıl olur?
Yemeklik doğranmış soğanlar 1 çay bardağı su ile suyunu çekene kadar kavrulur. Hindi etleri eklenir üzerine tekrardan tencerenin yarısına kadar su eklenir. Etler pişirilir. 2 su bardağı pirinç ayrı bir yerde yağ ile kavrulur ve tuz eklenir. Kavrulduktan sonra cam tepsiye dökülür. Üzerine karabiber serpilerek parça etler üzerine konulur. Suyu da üzerine dökülür. 6 adet taze soğan doğranır üzerine serpilir ve tuz eklenip 180 derecelik fırında pişirilir. 
Malzemeler, 1 adet soğan, 4 parça hindi eti, 2 su bardağı pirinç, 6 adet taze soğan, karabiber, tuz.
* Hindi haşlama nasıl yapılır?
Tencereye su hindi eti, havuç ve patates konur. Pişene kadar haşlanır. Servis tabağına alınarak üzerine karabiber dökülerek ve limon sıkılarak servis edilir. Malzemeler, 2 patates, 1 havuç, 4 parça hindi eti, Tuz, Limon, Karabiber
* Hindi çorbası nasıl olur?
Hindi tencereye su içerisine konarak haşlanır. Haşlanan hindi didiklenerek hindi suyunun içerisine konur. Daha sonra un, yoğurt, yumurta ve limon karıştırılarak elde edilen terbiye içerisine dökülür. Şehriyelerde içerisine konulduktan sonra kısık ateşte kaynatılır. En son içerisine tuz ve kızdırılmış tereyağ konarak servis edilir. 
Malzemeler, 1 adet hindi göğsü, 1 çay bardağı arpa şehriye, 1 adet limon, 3 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet yumurta, 2 yemek kaşığı tereyağ, tuz. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.