“Yeni projemiz ile türkiye’nin sayılı okullarından biri olacağız”

25
Avrupa Birliği’nin 2007- 2013 yılları arası Sınır Ötesi İşbirliği Projeleri kapsamında Bulgaristan Heyeti, 16 Aralık 2009 Çarşamba günü Lüleburgaz Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret etti.

LÜLEBURGAZ
Proje hakkında yapılan görüşmelere Bulgaristan Heyeti adına Haskova Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Angel Barzev, Proje Koordinatörü Slaveya Dimitrova, Okulun İngilizce Öğretmeni Georgi Slavov,  Edebiyat öğretmeni ve tercüman Ruşit Bilal katılırken Lüleburgaz Endüstri Meslek lisesi Müdürü Murat Celasun ve Müdür Başyardımcısı Şerif Sevinç tarafından karşılandılar.
Murat Celasun, TİKA 2007–2013 Sınır Ötesi İşbirliği Projelerinin iki öncelikli ekseni bulunduğunu belirtti. Celasun “ Bizim hazırladığımız proje, sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma ortaklık projesidir. Bedeli 600 bin Avro ve uluslarası makine, elektrik ve elektronik teknik eğitiminden oluşmaktadır. Hedefimiz Lüleburgaz ve Kardeş Okul Haskova Endüstri Meslek Lisesi’nin Makine, Elektrik ve Elektronik Öğretmenlerini mesleki eğitimden geçirmek, kurulacak laboratuarlarda öğrencilerimize uygulamalı eğitimler vererek uluslararası hizmet içi eğitim merkezinin alt yapısını hazırlamaktır. Bununla ilgili teknik kütüphane oluşturulup, proje sonunda yeterlilik kurumuna başvuracak ve Lüleburgaz Endüstri Meslek Lisesi’ni bu alanda yeterlilik sertifikası vermeye haiz bir kurum haline getireceğiz.
Her iki taraftan da 10 elektrik ve 10 elektronik öğretmeni 60 saatlik eğitim sonunda sertifika sahibi olacaklar. Teorik eğitimler Türkiye ayağında verilecek. Daha sonra her iki okulda da 160 bin avroluk makine parkuru oluşturulacak. Kurulacak laboratuar ve teknik kütüphaneler sayesinde ortak uygulanacak proje ile öğrencilerimizin daha iyi yetişmesi, sanayinin ara eleman ihtiyacının karşılanması sağlanacak. Daha önceden mezun olmuş öğrencilerimize de hizmet içi eğitim verilecektir. 12 ay sürecek olan projemiz 600 bin Avroluk büyük bir proje ve bu proje kabul edildiği takdirde okulumuz Türkiye’nin sayılı okullarından biri durumuna gelecek, Lüleburgaz ekonomisi de bundan katkı sağlayacaktır” dedi.  (gk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here