Yeni Kampüs doğayla iç içe

13
KLÜ’nün yapım aşamasında olan Yeni Kampüs’ndeki ağaçlandırma alanına
Rektör Aykaç, Çevre ve Orman Müdürü Şahin ve Genel Sekreter Erbay fidan
dikti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Yeni Kampüs ağaçlandırma alanına, Türkiye İş Bulma Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Toplum Yararına Çalışma Programı Ağaçlandırma Projesi’ kapsamında 08 Şubat 2011 Salı günü Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Çevre ve Orman İl Müdürü Şahin Aybal, KLÜ Genel Sekreteri Ergün Erbay çalışmaları yerinde takip ederek fidan dikiminde bulundular.
KLÜ Rektörü Prof. Dr. Aykaç, 163 dönüm toplam alan üzerinde 20 dönümlük alana yaklaşık bir buçuk ay içerisinde 19 bin fidan ekimi gerçekleştirildiğini belirterek Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 25 bin fidan daha tahsis yapıldığı belirtti.
Rektör Aykaç, Çevre ve Orman Müdürü Aybal ve Genel Sekreter Erbay ‘Toplum Yararına Çalışma Programı Ağaçlandırma Projesi’ kapsamında iş istihdamı sağlanan 60 personelin yanına giderek ağaçlandırma çalışmaları yerinde takip ederek onlarla birlikte fidan dikti.
Kırklareli’nin güzelleşmesi ve şehrin bu yöne doğru genişlemesi Kırklareli için çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Aykaç; “Çevre güzelliklerini koruma noktasında şehrin geleceği açısından tabii güzelliklerin kurulması bakımından uygun bir yere belirlenmiş bir kampüs alanı” olduğunu söyledi.
Aykaç; “Kampüsün bir parçası olarak da bu alanın olabildiğince yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılmasına çok büyük önem veriyoruz. Çevre Bakanlığı tarafından Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün aracılığıyla verilen fidan katkısı kampüsümüz için çok önemli bir faaliyet.
* “Bu alanın biran önce yeşermesini istiyoruz”
Fidanlar temin edildikçe bizde ne kadar mümkünse o kadar geniş alana yapılması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu noktadan hareketle kampüsteki faaliyetler arttıkça, buradaki güzellikler daha çok göz önüne ve görülür hale gelecek. Kampüsün alt yapısı ve binalar yapılırken güzelleştirilmesi, yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılmasına çok önem veriyoruz. Geçen sene çok sınırlı bir ağaç dikimi olmuştu bu sene çok büyük ağırlık verdik. Bu alanın biran önce yeşermesini istiyoruz. Yem yeşil bir alan olacak burası.
* “Ne kadar güzel bir manzara bu”
Binaların yapıldığı yerler ayrı buradaki ağaçlandırma alanı ayrı. Kampüsün çok büyük bir bölümü ağaçlandırma alanı olarak gözüküyor. Düşünün şimdi binalar, ağaçlandırılmış alan ve önümüzde baraj var. Ne kadar güzel bir manzara bu. Kampüsümüz şehrin geleceği bakımından çok büyük değer katan bir yer olacak. Ekim ve dikim açıcında verimli arazinin korunması güzel oldu. Diğer taraftan da bodur çalılıklarla kaplı, kayalı, taşlık alanı tamamen ağaçlandırmış oluyoruz.
Bu yaz dikilen fidanlar kendini göstermiş olacak. Seneler çok hızlı geçecek ve göreceksiniz burası çok büyük ormana dönüşecek. Her bakımdan çok güzel bir kampüs alanı oluyor. Neresinden bakarsanız bakın Kırklareli için aranıp da bulunmayan bir kampüs ve Kırklareli’ne çok şey katacak bir alan haline gelecek şimdiden zaten bu gözükmeye başlandı” dedi.
Ayrıca KLÜ Rektörü Aykaç, heyeti takip eden basın mensuplarının da bir dikili fidanı olmasını istedi ve bu doğrultuda basın mensupları da fidan dikimi gerçekleştirdiler. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here