Yeni ehliyet alma süresi 5 ay uzatıldı

42
29 Mayıs 2013 tarihinden önce alınmış sürücü sertifikalarının yenileme süresi 29 Mayıs 2015’e kadar uzatıldı.
HABER MERKEZİ
29 Mayıs 2013 tarihinden önce alınmış sürücü sertifikalarının yenileme süresi 29 Mayıs 2015’e kadar uzatıldı.
Kırklareli Karizma Sürücü Kursu Müdürü Zeynep Sagun, Sürücü Sertifikaları’nın yenilenme süresiyle ilgili açıklamada bulundu. Sagun, Sürücü Kursları’na giderek sertifika almaya hak kazanan ancak bunu sürücü belgesine dönüştürmeyenler için tanınan 2 yıllık sürenin 29 Mayıs’ta sona ereceğini belirtti.
* “29 Mayıs 2015’e kadar alınmalı”
“29 Mayıs 2013’ten önce alınmış sürücü sertifikalarının 29 Mayıs 2015’e kadar Sürücü Belgesi’ne dönüştürülmesi gerekiyor" diyen Zeynep Sagun; Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nin, 29 Mayıs 2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan hatırlatarak şunları kaydetti:
“İlgili yönetmelikte, ‘Sürücü sertifikasının sürücü belgesine dönüştürülmesi süresi en çok iki yıldır. Süresi içerisinde sınıfına uygun sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanma yetkisi vermez’ denilmektedir. Geçici 2’nci maddede ise ‘Bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce, düzenlenmiş olan sürücü sertifikaları bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürülür. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer’ ifadesi yer alıyor." (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here