Yeni Bir Sol Parti kurma çalışmaları devam ediyor

14
Lüleburgaz’da yeni bir sol Parti kurmak için Temmuz ayı’nda başlayan çalışmalar devam ediyor.

 

Lüleburgaz
19 Aralık Cumartesi günü 35 kişinin katılımıyla bir toplantı yapılarak yapılacak çalışmalar konuşuldu. Altı kişilik bir Koordinasyon Kurulu oluşturulan toplantıda,”Ne neoliberal gericiliğe ne de statükocu milliyetçiliğe mahkûmuz, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye mümkündür” anlayışıyla çalışmaların sürdüğü belirtildi.
Koordinasyon kurulu adına konuşan Hüseyin Bağcı, solda bir boşluk olduğu tespitinden yola çıkarak; Özgürlükçü Sol Hareket, 10 Aralık Hareketi, SHP, DSİP, çeşitli alevi örgütlerinden temsilciler, akademisyenler ve çok sayıda emekçinin katılımıyla çalışmaların genişlediğine dikkat cekti. Şimdiye kadar yürütülen çalışmalarla Türkiyenin birçok yerinde Temas Heyetleri kurulmuştu. Temas Heyetleri 12 Aralıkta İstanbul’da bir toplantı yaparak, içinde akademisyenler, sendika yöneticileri, işçiler ve gençlerin bulunduğu 120 kişilik bir Koordinasyon Kurulu oluşturulmuştu.
Lüleburgaz’da ikinci toplantılarını yaptıklarını belirten H.Bağcı, ‘CHP’nin sol vasfı zaten kalmamıştı, irili ufaklı  sosyalist partiler de soldaki boşluğu dolduramıyor’ dedi.
H.Bağcı “Türkiye’de emekten yana, demokrasiyi savunup geliştirecek, barışı, insan haklarını savunacak olan ancak sol bir parti olur. Ülkemizin aydınlık geleceği için kendini sol, sosyal demokrat, sosyalist olarak görenler ile düzenin tüm mağdurlarının yer alacağı bir parti için çalışıyoruz. Gruplar koalisyonu ya da çatı partisi gibi bir yapılanmaya gitmeyeceğiz. Bireyler üzerinden bir parti kuracağız. İşçilerin, memurların sorunları, İşşizlik, yoksulluk, sendikalaşma sorunları, sağlık ve eğitimdeki sorunlar; halk için ekonomi, halk için eğitim-sağlık anlayışıyla çözülebilir. Kürtlerin ve alevilerin sorunları ise halkların kardeşliği, daha fazla demokrasi, barış içinde bir arada yaşam ilkeleriyle halledilebilir. Tüm bu sorunların çözümü için Türkiye’nin gerçekten sol politikalara sahip kitlesel bir partiye ihtiyacı var. Çiftçiler ancak böyle bir partinin iktidarı ile yok olmaktan kurtulabilir” dedi
Toplantıda; kurulacak olan bu yeni sol partinin, Ergenekon gibi hukuk dışı yapıların tamamen ortadan kaldırılmasını hedefleyeceğini, demokrasinin evrensel ölçülere ulaştırılması için mücadele edeceği vurgulandı. CHP gibi statükocu olmayacak, AKP gibi neoliberalizmin batağına saplanmayacak, Türkiye’de solu inşa edececeği belirtildi. Kendini emekten yana gören, demokrasi ve barışı savunan herkese açık olan bu hareketin partileşerek iktidarı hedefleyeceği, kitlesel bir parti olacağı belirtildi.
H.Bağcı ‘Sarıgül gibi lider hareketi değil, AKP gibi konuşmak için genel başkandan izin alınmayan, kendi içinde demokratik bir kadro ve halk hareketi olacak, bu anlayışı benimseyen herkese kapımız açık. Önümüzdeki günlerde halka açık geniş bir toplantı yapacağız. Yerini ve tarihini yakında duyuracağız’ dedi (gk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here