Yaz geldi çocuklar parka ya veliler?

8
KOFÇAZ’LI
Fatih Eser
Uzun süre beklediğimiz, evlerde oturmaktan sıkıldığımız ve hadi gelse dediğimiz bahar ayları nihayet geldi. Hepimiz derin bir rehavetle parklara akın ettik. Çocuklarımızda sıkıldı tabi ki evlerde tüm kış ayları boyunca. Onların da çıkıp dışarıda temiz hava eşliğinde parklarda güzelce eğlenmelerini istiyorduk ve nihayet hoş geldin bahar. Kuş cıvıltılarıyla, pikniklerle sıcaklıkla bizleri sevindirdin bahar. 
Çocuklarımızı parklara çıkarmaya başladık demişken oradan biraz söze gireyim. Konuyu bu açıdan incelemeye başlayayım biraz. Tüm çocukların da büyükler gibi eğlenmek hakları ve özgürlükleridir. Tabi ki çocuklar haklarının ve özgürlüklerinin farkında tam olamayacakları için orada kontrol de ailelere düşer. Çocuklarımızın sorumluluğunu çok iyi şekilde algılamalı ve o erdemle hareket etmeliyiz. Çocuklarımız nasıl olsa oynuyor bende şurada rahatla bir çay içeyim düşüncesi ile başıboş bir şekilde bırakılan çocuklarımızda ya başkasının çocuğuna rahatsızlık verme sorunu yada oradaki tüm çocuklara sıkıntı yaşatmaları söz konusu oluyor. Zamanında çocuğumuzun hatasını görüp müdahale etsek hiçbir sıkıntı çıkmayacak durumlarda zamanında edilmeyen müdahaleler yüzünden eğlenmek için gelinen parklar sıkıntıya dönüşebiliyor. Herkesin evladı kendine değerlidir ve herkes evladını orada başkalarının çocuklarının yaş yada davranışça üstünlüğü ile ezilmesini seyretmek için getirmez ve buna da müsaade etmez. Bazen izlediğim kadarıyla veli çocuğunun aşırılık yaptığını görmesine rağmen ses çıkarmıyor ve ne zaman ki başka veliler çocuğuna tepki gösterirse o zaman veliliği aklına gelip hemen benim çocuğum değerli edasıyla dikiliyor velilerin karşısına. Bu şekilde olduğunda da bazen istenmeyen tartışmalar ve hatta kavgalar yaşanabiliyor. Bu bahar tüm velilerimiz kendi çocukları kadar başkalarının çocuklarının da eğlenme ve özgürlük hakkına dikkat ederek davranırsa böyle bir sorun olmaz diye düşünüyorum. Hepsi bizim çocuklarımız bizim evlatlarımız. Özgürlüğün sınırlarını arkadaşlarla eğlenmenin zevkini anlamalarını arkadaşlarının haklarına da saygı duymaları gerektiğini çocuklarımıza hep beraber gösterebilir ve bunu onlara öğretebilirsek çok güzel geçer yaz aylarımız. Unutmayalım bütün çocuklar melektir ve masumdur. Burada tüm görev ve sorumluluk ta velilere düşer.
Çocuk parklarına da kısa bir talep ve isteği eklemek istiyorum yazımın sonunda. Sayın Belediye Başkanı’na Akalar ve Yayla Mahalleleri’ndeki Çocuk Parkları’nın durumlarını görmesini tavsiye ediyorum. Kırklareli’deki her mahallede bulunan park alanları bu iki mahallede de var ama kullanılabilecek hiçbir oyun alanı ve malzemesi maalesef yok. Buradaki parkları da revizyona sokup oradaki çocuklara da sosyal imkan oluşturulması belediyenin görev ve sorumluluğudur. Bu konularda duyarlı olan başkanın sanırım oradaki parların durumundan haberi yok. Ben yazım vasıtası ile Sayın Başkan’a haber vermiş olayım. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.